Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թբիլիսիում «Մետաքսի ճանապարհ» 5-րդ համաժողովին անդրադարձել է Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, ըստ որի՝ հանվում են Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները։
«Իլհամ Ալիևը երեկ հայտարարեց, որ Ադրբեջանը վերացնում է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները։ Սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է, և ուզում եմ իմ գնահատանքն արտահայտել Ադրբեջանի նախագահի այս քայլի առիթով և ողջունել այդ հայտարարությունը»,- հայտարարել է վարչապետը։
Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբխիձեին։
«Տեղի է ունենում ամիսներ առաջ անհավանական թվացող մի բան. Ղազախստանից Ադրբեջանով և Վրաստանով Հայաստան է ներմուծվում հացահատիկ։ Այս գործարքի համար ուզում եմ գնահատանքիս խոսքերը ուղղել նաև Ղազախստանի նախագահին և Վրաստանի վարչապետին»,- հավելել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed Ilham Aliyev’s statement at the 5th Silk Road Forum in Tbilisi, according to which restrictions on the transit of goods through Azerbaijan to Armenia are being lifted.
“Ilham Aliyev announced yesterday that Azerbaijan is lifting restrictions on the transit of goods through its territory to Armenia. This is a significant statement, and I want to express my appreciation for this step of the Azerbaijani President and welcome this statement,” the Prime Minister said.
Pashinyan thanked Kassym-Jomart Tokayev and Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze.
“Something that seemed incredible months ago is happening: grain is being imported from Kazakhstan to Armenia through Azerbaijan and Georgia. I would also like to express my appreciation for this deal to the President of Kazakhstan and the Prime Minister of Georgia,” he added.