Պուտին-Թրամփ հանդիպումը հետաձգվում է Մոսկվայի պատճառով. Reuters
Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի միջև Հունգարիայում պլանավորված գագաթնաժողովը հետաձգվել է, քանի որ Մոսկվան մերժել է Ուկրաինայում անհապաղ հրադադարի առաջարկը. գրում է Reuters-ը։
Հղում անելով Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյային, Reuters-ը հայտնում է, որ «նախագահներ Թրամփի և Պուտինի միջև հանդիպման ծրագրեր մոտ ապագայում չկան»։ Սա այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը «արդյունավետ» հեռախոսային զրույց են ունեցել, սակայն որոշել են հրաժարվել անձնական հանդիպումից։
Անցյալ շաբաթ Թրամփը հայտարարել էր, որ ինքը և Պուտինը շուտով կհանդիպեն Հունգարիայում՝ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու նպատակով։ Սակայն Պուտինը չի ցանկանում քննարկել զիջումները։ Մոսկվան վաղուց պահանջում է, որ Ուկրաինան համաձայնի հանձնել լրացուցիչ տարածքներ՝ նախքան հրադադարի հաստատումը։
Լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը, խոսելով գագաթնաժողովի հեռանկարի մասին, ասել է, որ չի ցանկանում «անիմաստ հանդիպում» անցկացնել, սակայն նշել է, որ առաջիկա երկու օրերին կարող են լինել նոր զարգացումներ, և «մենք Ձեզ կտեղեկացնենք» դրանց մասին։
Պուտինի ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևը սոցիալական ցանցերում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ գագաթնաժողովի «պատրաստությունները շարունակվում են»։
Ըստ Reuters-ի, սակայն, Ռուսաստանը անցյալ հանգստյան օրերին ԱՄՆ է ուղարկել ոչ պաշտոնական փաստաթուղթ՝ «non paper», որում կրկնել է խաղաղության համաձայնագրի իր երկարամյա պայմանները։ Փաստաթղթում Ռուսաստանը վերահաստատել է իր պահանջը՝ ստանալ ամբողջական վերահսկողություն արևելյան Դոնբասի վիճելի տարածաշրջանի նկատմամբ, ինչը, ըստ մեկ պաշտոնյայի, փաստացի մերժում է Թրամփի առաջարկը՝ հրադադար հաստատել ռազմաճակատի գծերի ներկայիս դիրքերում սառեցմամբ։

Планируемый саммит между Дональдом Трампом и Владимиром Путиным, который должен был пройти в Венгрии, отложен, поскольку Москва отклонила предложение о немедленном прекращении огня в Украине, сообщает агентство Reuters.
Ссылаясь на высокопоставленного чиновника Белого дома, Reuters пишет:
«Планов на проведение встречи президентов Трампа и Путина в ближайшее время нет».
Это решение последовало после «эффективного» телефонного разговора между госсекретарём США Марко Рубио и министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, по итогам которого стороны решили отказаться от личной встречи.
На прошлой неделе Трамп заявил, что намерен встретиться с Путиным в Венгрии, чтобы обсудить прекращение войны в Украине, однако российский лидер не желает обсуждать уступки. Москва давно настаивает, чтобы Киев согласился передать дополнительные территории до установления перемирия.
В разговоре с журналистами Трамп подчеркнул, что не хочет проводить «бессмысленную встречу», но добавил, что в ближайшие два дня возможны новые развития, о которых он «сообщит позже».
Представитель Путина Кирилл Дмитриев заявил в соцсетях, что подготовка саммита продолжается.
По данным Reuters, в минувшие выходные Россия направила в США неофициальный документ («non paper»), в котором повторила свои давние условия мирного соглашения. В документе Москва вновь потребовала полного контроля над спорным регионом восточного Донбасса, что, по словам одного из чиновников, фактически означает отказ от предложения Трампа зафиксировать перемирие по текущей линии фронта.