Ռուսաստանը առաջին անգամ նավթ է ուղարկում Վրաստան՝ վերամշակման
Հոկտեմբերին ռուսական «ՌուսՆեֆտ» ընկերությունը իր առաջին նավթի բեռը հասցրել է Վրաստանի Կուլեվի քաղաքում գտնվող նորակառույց նավթավերամշակման գործարան. հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով նավերի հետևման տվյալներին և արդյունաբերական աղբյուրներին։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Նովոռոսիյսկից մեկնած «Կայսերի» տանկերը հոկտեմբերի 6-ին Կուլևիի նավթային տերմինալ է հասցրել «Siberian Light» հում նավթի բեռը։ Այս տանկերը, ինչպես նշում է գործակալությունը, գտնվում է Greenpeace-ի ռուսական ստվերային նավատորմի նավերի ցանկում։
Այսպիսով, Ռուսաստանը ձգտում է դիվերսիֆիկացնել իր արտահանման երթուղիները, մինչդեռ Վրաստանը, ստեղծելով երկրի առաջին նավթավերամշակման գործարանը, մտադիր է նվազեցնել իր կախվածությունը Ռուսաստանից, Թուրքիայից, Ադրբեջանից, Ռումինիայից և Ղազախստանից վառելիքի ներմուծումից, նշում է Reuters-ը։

In October, Russian oil company RusNeft delivered its first cargo of oil to a newly built refinery in the Georgian city of Kulevi, Reuters reported, citing ship tracking data and industry sources.
According to Reuters, the tanker Kayseri, which departed from Novorossiysk, delivered a cargo of Siberian Light crude oil to the Kulevi oil terminal on October 6. The tanker, as the agency notes, is on Greenpeace’s list of ships in the Russian shadow fleet.
Thus, Russia seeks to diversify its export routes. At the same time, Georgia, by creating the country’s first oil refinery, intends to reduce its dependence on fuel imports from Russia, Turkey, Azerbaijan, Romania, and Kazakhstan, Reuters notes.