«Eagle Hills»-ը Վրաստան է մտնում ավելի քան 6 մլրդ դոլարի ներդրումով. Կոբախիձե
«Eagle Hills» ընկերությունը Վրաստան է մտնում ավելի քան 6 միլիարդ դոլարի ներդրումով, նման կապիտալ ներդրումը մեր երկրի նկատմամբ վստահության մեծ հռչակագիր է։ Այս մասին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է «Eagle Hills»-ի վրացական գրասենյակի բացման արարողության ժամանակ իր ելույթում։
Վրաստանի վարչապետի խոսքով՝ «Eagle Hills»-ի անունը կապված է միջազգային ասպարեզում ամենաբարձր որակի և նորարարությունների հետ։
«Այսօր մենք հիմք ենք դնում մի նախագծի, որն իր բովանդակությամբ և ծավալով նոր, պատմական գլուխ է գրում մեր երկրի զարգացման պատմության մեջ։ Համաշխարհային մակարդակի կառուցապատող «Eagle Hills»-ը մտնում է Վրաստան՝ ավելի քան 6 միլիարդ դոլարի ներդրմամբ, որը անկախ Վրաստանի պատմության մեջ ամենամեծ արտասահմանյան ուղղակի ներդրումն է։ Նախևառաջ, ես կցանկանայի հատուկ շնորհակալություն հայտնել նախագծի հիմնադիր պարոն Մոհամմեդ Ալաբարին և մեր գործընկերներին Արաբական Միացյալ Էմիրություններից։ Նման խոշոր կապիտալ ներդրումը մեր երկրի նկատմամբ մեծ վստահության հռչակագիր է և, միևնույն ժամանակ, մեր տնտեսական քաղաքականության արդյունավետության հստակ հաստատում։ Հատկապես ուրախալի է, որ այս վեհաշուք նախագծերն իրականացնում է «Eagle Hills»-ը՝ կառուցապատող, որի անունը կապված է միջազգային ասպարեզում ամենաբարձր որակի և նորարարության հետ։ Սա լավագույն օրինակն է այն բանի, թե ինչպես է մեր կառավարության կողմից ստեղծված կայուն, կանխատեսելի և բարենպաստ ներդրումային միջավայրը գրավում միջազգային բիզնես առաջնորդներին»,- ասել է վարչապետը։
Կոբախիձեի խոսքով, նախագծի մասշտաբը տպավորիչ է, և այն ենթադրում է բոլորովին նոր, ժամանակակից քաղաքային էկոհամակարգերի ստեղծում։
«Թբիլիսիում, Կրծանիսում, 600 հեկտարի վրա կառուցվում է նոր կանաչ քաղաք՝ ավելի քան մեկ միլիոն քառակուսի մետր բնակելի և առևտրային համալիրներով, հյուրանոցներով և հանգստի գոտիներով։ Բաթումիում՝ նախկին պոլիգոնի տարածքում, 250 հեկտարի վրա ստեղծվում է Սև ծովի ափի նոր մարգարիտ՝ պրեմիում դասի հանգստավայր, որը ենթադրում է ամենաբարձր դասի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացում»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը։

Компания «Eagle Hills» выходит на рынок Грузии с инвестиционным пакетом более 6 миллиардов долларов, что, по словам премьер-министра Ираклия Кобахидзе, является «мощным выражением доверия к стране».
Об этом глава правительства заявил на церемонии открытия грузинского офиса компании.
«Сегодня мы закладываем основу проекта, который по своему масштабу и содержанию открывает новую, историческую главу в развитии нашей страны. “Eagle Hills” — мировой девелопер, имя которого ассоциируется с высочайшим качеством и инновациями, — входит в Грузию с крупнейшей в истории независимой страны прямой иностранной инвестицией», — сказал Кобахидзе.
Он выразил особую благодарность основателю компании Мохаммеду Алабару и партнёрам из Объединённых Арабских Эмиратов, подчеркнув, что подобный масштаб вложений является подтверждением эффективности экономической политики Грузии.
По словам премьера, проект впечатляет своими размерами и предусматривает создание современных городских экосистем:
В Тбилиси, в районе Крцаниси, на площади 600 гектаров будет построен «новый зелёный город» — жилые и коммерческие комплексы, отели и зоны отдыха общей площадью более 1 миллиона квадратных метров.
В Батуми, на территории бывшего полигона, на 250 гектарах создаётся новый «жемчуг Черного моря» — курорт премиум-класса с развитой туристической инфраструктурой высшего уровня.
«Это лучший пример того, как стабильная и предсказуемая инвестиционная среда, созданная нашим правительством, привлекает ведущих международных игроков», — подчеркнул Кобахидзе.