ԵՄ-ը ռուսական ակտիվները կօգտագործի Ուկրաինային օգնության համար
Եվրամիությունը պատրաստվում է ընդունել իրավական նախագիծ, որը թույլ կտա օգտագործել Ռուսաստանին պատկանող սառեցված պետական ակտիվները՝ Ուկրաինային ֆինանսական օգնություն տրամադրելու համար։ Նախաձեռնությունը կարող է ապահովել մինչև 140 միլիարդ եվրոյի վարկ, որը կօգնի Կիևին ֆինանսավորել իր բյուջեն առաջիկա երկու-երեք տարում։
Բելգիան սկզբում զգուշավոր էր՝ վախենալով, որ դատարանը կարող է պարտադրել իրեն վերադարձնել գումարները։ Սակայն Բրյուսելն այժմ պատրաստ է չխոչընդոտել ծրագրին։
Եվրամիությունը պնդում է, որ սա գույքի բռնագրավում չէ, քանի որ Ռուսաստանը տեսականորեն կարող է հետ ստանալ ակտիվները՝ Ուկրաինային փոխհատուցումներ վճարելու դեպքում։

The European Union is preparing to adopt a legal draft that would allow the use of frozen Russian state assets to provide financial assistance to Ukraine. The initiative could provide up to 140 billion euros in loans to help Kiev finance its budget over the next two to three years.
Belgium was initially cautious, fearing that a court could force it to return the money. But Brussels is now ready not to block the plan.
The EU insists this is not a seizure of assets, since Russia could theoretically recover the assets if it pays Ukraine compensation.