ԱՄՆ նախագահը Դոնալդ Թրամփը հերքել Է լրատվամիջոցների հաղորդագրություններն այն մասին, որ Զելենսկու հետ իր հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Դոնեցկի ամբողջ շրջանը Ռուսաստանի վերահսկողությանը հանձնելու հարցը՝ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու նպատակով։
ԱՄՆ նախագահը պարզաբանել է, որ քննարկումը բացառապես վերաբերել է առաջնագծում հրադադարին։
«Ես ասացի՝ կանգ առեք առաջնագծում, գնացեք տուն, դադարեցրեք կռվելը, դադարեցրեք մարդկանց սպանելը։ Մենք դա չենք քննարկել։ Մենք կարծում ենք, որ նրանք պարզապես պետք է կանգ առնեն այնտեղ, որտեղ առաջնագծում են։ Մնացածը շատ դժվար է քննարկել։ Եթե սկսվի այսպես. «Դուք վերցրեք սա, մենք՝ այն», կան չափազանց շատ տարբերակներ։ Ահա թե ինչու ես ասացի. թող նրանք հենց հիմա կանգ առնեն առաջնագծում, գնան տուն, դադարեցնեն մարդկանց սպանելը, և վերջ։
Ըստ նախագահի՝ Դոնբասում իրավիճակում պետք է մնա այնպես, ինչպես այս պահին կա։
«Թող այն մնա այնպես, ինչպես կա։ Այն արդեն բաժանված է։ Կարծում եմ՝ տարածքի 78%-ը արդեն օկուպացված է Ռուսաստանի կողմից։ Թող ամեն ինչ մնա այնպես, ինչպես կա։ Այդ դեպքում ժամանակի ընթացքում կարող ենք ավելի մանրամասն քննարկել ինչ-որ բան»,- հավելել է նա։

Let Donbass remain as it is, 78% of the territory is already occupied. Trump
US President Donald Trump has denied media reports that during his meeting with Zelensky, the issue of transferring the entire Donetsk region to Russian control was discussed in order to reach a peace agreement.
The US president clarified that the discussion was exclusively about a ceasefire on the front line.
"I said, stop on the front line, go home, stop fighting, stop killing people. We didn't discuss that. We think they should just stop where they are on the front line. The rest is very difficult to discuss. If it starts like this: 'You take this, we take that,' there are too many options. That's why I said: let them stop on the front line right now, go home, stop killing people, and that's it.
According to the president, the situation in Donbass should remain as it is at the moment.
"Let it remain as it is. It's already divided. "I think 78% of the territory is already occupied by Russia. Let everything remain as it is. Then we can discuss something in more detail over time," he added.