Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում վերականգնվել է հրադադարը։
Իսրայելի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել ՀԱՄԱՍ-ի թիրախներին ամբողջ տարածքում՝ այդ թվում դաշտային հրամանատարների, զինյալների, թունելների և զենքի պահեստների դեմ։ Հարվածները կատարվել են այն բանից հետո, երբ զինյալները հակատանկային հրթիռ են արձակել և կրակ բացել զորքերի վրա՝ սպանելով երկու զինվոր։
Հարձակումների հետևանքով զոհվել է առնվազն 26 մարդ, այդ թվում՝ առնվազն մեկ կին և մեկ երեխա, ինչպես հայտնում են տեղական բնակիչներն ու առողջապահական մարմինները։ Մեկ հարվածը եղել է Նուսեյրաթի շրջանում գտնվող նախկին դպրոցի վրա, որը ծառայում էր որպես տեղահանված բնակիչների ապաստան։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարը դեռևս ուժի մեջ է։ Նրա կարծիքով՝ ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությունը, հավանաբար, ներգրավված չէ խախտումներում։ «Մենք կարծում ենք, որ ղեկավարությունը, գուցե, դրանում ներգրավված չէ», - ասել է Թրամփը՝ ավելացնելով. «Ամեն դեպքում... հարցը կկարգավորվի խիստ, բայց պատշաճ ձևով»։
Թրամփը նշել է, որ դեռ չգիտի՝ արդյոք Իսրայելի հարվածները արդարացված էին։
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նաթանյահուն հայտարարել է, որ հրամայել է բանակին խստորեն պատասխանել ՀԱՄԱՍ-ի կողմից հրադադարի խախտումներին, որոնք նա որակել է որպես «ակնհայտ»։
Միևնույն ժամանակ Reuters-ը տեղեկացնում է, որ ԱՄՆ ճնշման արդյունքում Գազա օգնության մատակարարումը կվերսկսվի երկուշաբթի օրը։ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները երկուշաբթի կմեկնեն Իսրայել։

Ceasefire restored in Gaza
The Israeli military struck Hamas targets across the territory, including field commanders, militants, tunnels, and weapons depots. The strikes came after the militants fired an anti-tank missile and opened fire on the troops, killing two soldiers.
The attacks killed at least 26 people, including at least one woman and one child, according to residents and health authorities. One strike targeted a former school in the Nuseirat area that was serving as a shelter for displaced residents.
US President Donald Trump said the ceasefire he brokered was still in effect. He said the Hamas leadership was unlikely to be involved in the violations. "We believe the leadership may not be involved," Trump said, adding: "In any case... it will be handled in a firm but appropriate manner."
Trump said he did not yet know whether Israel's strikes were justified.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said he had ordered the army to respond forcefully to Hamas's ceasefire violations, which he described as "blatant."
Meanwhile, Reuters reported that aid deliveries to Gaza would resume on Monday, under pressure from the United States. Trump's special envoy Steve Witkoff and Jared Kushner are due to travel to Israel on Monday.