Ուկրաինան և նրա դաշնակիցները մոտեցել են Ռուսաստանի հետ պատերազմի հնարավոր ավարտին՝ հիմնականում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ջանքերի շնորհիվ։
Այս մասին լրագրողներին ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ես չեմ ուզում նվաստացնել կամ չափազանցնել որևէ երկրի, բայց մենք չենք կարող համեմատել Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցողը այստեղ տեղի ունեցողի հետ։ Սա պատերազմի բոլորովին այլ մասշտաբ է։ Սա այլ պատմություն է», - ընդգծել է Զելենսկին։
Զելենսկին հայտարարել է նաև, որ Ուկրաինան ամեն տարի կստանա Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, և դրա համար պայմանագիրն արդեն նախապատրաստվում է։
Նա պնդել է, որ հակաօդային պաշտպանության վերաբերյալ անհրաժեշտ կապերն արդեն հաստատվել են ամերիկյան կողմի հետ։
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացում մեծ աշխատանք է կատարվել. անցյալ շաբաթ վարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոն, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը և Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը նախապատրաստել են անհրաժեշտ հանդիպումները։

Ukraine and its allies have moved closer to a possible end to the war with Russia, largely thanks to the efforts of US President Donald Trump.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky told reporters.
“I don’t want to belittle or exaggerate any country, but we cannot compare what is happening in the Middle East with what is happening here. This is a completely different scale of the war. This is a different story,” Zelensky stressed.
Zelensky also announced that Ukraine will receive Patriot air defense systems every year, and a contract for this is already being prepared.
He insisted that the necessary contacts on air defense have already been established with the American side.
According to him, a lot of work has been done in this process: last week, Prime Minister Yulia Svyrydenko , Chief of Staff of the President Andrey Yermak, and Secretary of the National Security and Defense Council Rustem Umerov prepared the necessary meetings.