Կիպրոսում եվրոպամետ թեկնածուի հաղթանակը կարող է փոխել կղզու ճակատագիրը
Թուրք կիպրացիները պատմական որոշում են կայացրել՝ ընտրելով եվրոպամետ ձախակողմյան առաջնորդ Թուֆան Էրհյուրմանին։ Երկրում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում 55-ամյա քաղաքական գործիչը 62.8%-ով հաղթել է ազգայնական թեկնածու, չճանաչված երկրի գործող նախագահ Էրսին Թաթարին, ով ստացել է ձայների ընդամենը 35.8%-ը։
Փորձագետները նշում են, որ 27 տոկոսային կետերի տարբերությունը բացարձակ հաղթանակ է, որը կարող է երկրաշարժ առաջացնել կիպրոսյան քաղաքականության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Կիպրոսը 1974 թվականից բաժանված է երկու հատվածների. Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության  հռչակումից հետո այն, բացի Թուրքիայից, աշխարհի ոչ մի պետության կողմից ճանաչված չէ։ Այդ ժամանակից ի վեր հյուսիսում տեղակայված է մինչև 45,000 թուրքական կորպուս։
Բրիտանական The Guardian-ը գրում է, որ Էրհյուրմանի հաղթանակը ազդանշան է, որ աշխարհիկ թուրք կիպրացիները հոգնել են մեկուսացման քաղաքականությունից։
Կիպրոսը 2004 թվականին միացել է ԵՄ-ին, սակայն անդամակցության արտոնությունները գործում են միայն միջազգայնորեն ճանաչված հարավում։ Իրավագիտության պրոֆեսոր Էրհյուրմանը խոստացել է վերսկսել բանակցությունները՝ ուղղված դեպի ֆեդերատիվ հանրապետության ստեղծում, երբ հույն և թուրք կիպրացիները կապրեն երկհամայնքային դաշնության մեջ։
Հաղթանակի մասին իմանալուն պես Էրհյուրմանը հրապարակել է միասնության ուղերձ՝ խոստանալով գրկել իր հայրենակիցներին՝ անկախ նրանց կուսակցական պատկանելությունից։

Победа проевропейского кандидата на Кипре может изменить судьбу острова
Турко-киприоты приняли историческое решение, избрав проевропейского левоцентристского лидера Туфана Эрхюрмана. На прошедших президентских выборах 55-летний политик набрал 62,8% голосов, победив националистического кандидата и действующего президента непризнанной республики Эрсина Татарa, который получил лишь 35,8%.
Эксперты отмечают, что разрыв в 27 процентных пунктов — это абсолютная победа, способная произвести «землетрясение» в кипрской политике.
Напомним, что Кипр с 1974 года разделён на две части. После провозглашения Турецкой Республики Северного Кипра (признанной только Турцией) в северной части острова размещены до 45 000 турецких военнослужащих.
Британское издание The Guardian пишет, что победа Эрхюрмана — это сигнал усталости светских турко-киприотов от политики изоляции.
Кипр стал членом Евросоюза в 2004 году, однако преимущества членства действуют только на международно признанной южной части острова.
Профессор права Эрхюрман пообещал возобновить переговоры о создании федеративной республики, где греки и турки-киприоты будут жить в едином двуобщинном государстве.
После объявления победы Эрхюрман выступил с посланием единства, пообещав «обнять всех своих соотечественников, независимо от их партийной принадлежности».