ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը անդրադարձել է Tomahawk հրթիռներ ստանալու՝ Ուկրաինայի խնդրանքին, փոխնախագահը հավաստիացրել է, որ Դոնալդ Թրամփը «անկասկած լսել է այդ խնդրանքը»:
«Մենք գիտենք, որ դա այն է, ինչ նրանք ուզում են։ Սա այն հարցն է, որի շուրջ նախագահն ի վերջո որոշում կկայացնի։ Բայց նա դեռ չի որոշել՝ Ուկրաինային Tomahawk տրամադրել, թե ոչ», - նշել է Վենսը։
Հարցին, թե ինչն է խանգարում ամերիկյան ղեկավարությանը հրթիռներն Ուկրաինային փոխանցելում, ԱՄՆ փոխնախագահը նշել է, որ նախագահի առաջնահերթությունը սեփական երկրի անվտանգության ապահովումն է:
Նա ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն առաջին հերթին պետք է երաշխավորի սպառազինության առանցքային համակարգերի առկայությունը՝ իր ռազմական ուժերը պաշտպանելու համար:
Վենսը նաև հավելել է, որ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի վերաբերյալ հարցերը լուծելիս Թրամփը ձգտում է աջակցել խաղաղությանը՝ դա համարելով Ամերիկայի համար լավագույն տարբերակը:

Трамп ещё не решил, предоставлять ли Украине ракеты Tomahawk — Вэнс
Вице-президент США Джей Ди Вэнс прокомментировал просьбу Украины о поставках ракет Tomahawk, отметив, что Дональд Трамп «безусловно, услышал эту просьбу».
«Мы знаем, что именно этого они хотят. Это вопрос, по которому президент в конечном итоге примет решение. Но он пока не решил, предоставлять Украине Tomahawk или нет», — заявил Вэнс.
Отвечая на вопрос, что мешает американскому руководству передать ракеты Украине, Вэнс подчеркнул, что приоритет президента — обеспечение безопасности собственной страны.
По его словам, США должны прежде всего гарантировать наличие ключевых систем вооружения для защиты своих вооружённых сил.
Вэнс добавил, что при решении вопросов, связанных с Украиной и Россией, Трамп стремится поддерживать мир, считая это наилучшим вариантом для Америки.