ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը անդրադարձել է Tomahawk հրթիռներ ստանալու՝ Ուկրաինայի խնդրանքին, փոխնախագահը հավաստիացրել է, որ Դոնալդ Թրամփը «անկասկած լսել է այդ խնդրանքը»:
«Մենք գիտենք, որ դա այն է, ինչ նրանք ուզում են։ Սա այն հարցն է, որի շուրջ նախագահն ի վերջո որոշում կկայացնի։ Բայց նա դեռ չի որոշել՝ Ուկրաինային Tomahawk տրամադրել, թե ոչ», - նշել է Վենսը։
Հարցին, թե ինչն է խանգարում ամերիկյան ղեկավարությանը հրթիռներն Ուկրաինային փոխանցելում, ԱՄՆ փոխնախագահը նշել է, որ նախագահի առաջնահերթությունը սեփական երկրի անվտանգության ապահովումն է:
Նա ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն առաջին հերթին պետք է երաշխավորի սպառազինության առանցքային համակարգերի առկայությունը՝ իր ռազմական ուժերը պաշտպանելու համար:
Վենսը նաև հավելել է, որ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի վերաբերյալ հարցերը լուծելիս Թրամփը ձգտում է աջակցել խաղաղությանը՝ դա համարելով Ամերիկայի համար լավագույն տարբերակը:

US Vice President J.D. Vance addressed Ukraine's request for Tomahawk missiles; the vice president assured that Donald Trump "has certainly heard that request."
"We know that's what they want. This is an issue that the president will ultimately make a decision on. But he has not yet decided whether to provide Ukraine with Tomahawks or not," Vance noted.
When asked what prevents the American leadership from transferring the missiles to Ukraine, the US vice president noted that the president's priority is ensuring the security of his own country.
He emphasized that the United States must first ensure the availability of key weapons systems to protect its military forces.
Vance also added that in resolving issues regarding Ukraine and Russia, Trump seeks to promote peace, considering this the best option for America.