Թրամփը մերժել է Զելենսկիին Tomahawk հրթիռների հարցում․ Axios
Ուրբաթ օրը Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մերժել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին Tomahawk հրթիռների հարցում։ Այդ մասին գրում է Axios-ը՝ հղում անելով իր երկու լավատեղյակ աղբյուրներին։
«Թրամփը Զելենսկիին ասել է, որ չի մտադրվում մեծ հեռահարության Tomahawk հրթիռներ տրամադրել, գոնե՝ առայժմ»,- գրում է լրատվամիջոցը։
Ըստ ԶԼՄ-ի՝ Զելենսկին հույս ուներ Վաշինգտոնից հեռանալ Ուկրաինայի համար նոր զենքի վերաբերյալ պայմանավորվածություններով, բայց դա չի ստացվել։ Աղբյուրների խոսքով՝ Թրամփը հստակեցրել է, որ իր առաջնահերթությունը հիմա դիվանագիտությունն է, և նա կարծում է, որ Tomahawk հրթիռների տրամադրումը կարող է խաթարել այն։

During a meeting at the White House on Friday, US President Donald Trump refused to give Ukrainian President Volodymyr Zelensky the Tomahawk missiles, Axios reports, citing two sources familiar with the matter.
“Trump told Zelensky that he had no intention of providing long-range Tomahawk missiles, at least not yet,” the outlet reported.
According to the media, Zelensky had hoped to leave Washington with an agreement on new weapons for Ukraine, but that did not happen. According to the sources, Trump made it clear that his priority now is diplomacy, and he believes that providing Tomahawk missiles could undermine it.