ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր Սպիտակ տանն ընդունել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին։ Թրամփը հայտարարել է, որ Հունգարիայում ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ երկկողմ հանդիպում տեղի կունենա, Զելենսկին կլինի կապի մեջ։
«Դա ապահով երկիր է։ Մենք հարգում ենք վարչապետ Վիկտոր Օրբանին՝ նրա կատարած լավ աշխատանքի համար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահների միջև լարվածություն է կուտակվել, և իրավիճակն առայժմ շարունակում է մնալ բարդ։
Միևնույն ժամանակ՝ Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ երկու առաջնորդներն էլ շահագրգռված են հակամարտության ավարտով։
«Ես Վլադիմիր Պուտինի հետ զրուցել եմ 2,5 ժամ և իմ տպավորությամբ՝ նա ցանկանում է խաղաղություն։ Զելենսկին նույնպես ուզում է դա»,- նշել է ԱՄՆ նախագահը։
Անդրադառնալով Ուկրաինային զենքի մատակարարմանը՝ Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել, սակայն ակնկալում է, որ դրա կարիքը շուտով չի լինի։
«Հուսով եմ՝ կհաջողվի ավարտել պատերազմը՝ նախքան Tomahawk հրթիռների մասին մտածելը։ Կարծում եմ՝ մենք արդեն մոտ ենք դրան»,- նշել է նա։

Putin and Zelensky are interested in peace. Trump
US President Donald Trump today received Ukrainian President Volodymyr Zelensky at the White House. Trump announced that a bilateral meeting with Russian President Vladimir Putin will take place in Hungary, and Zelensky will be in touch.
"It's a safe country. We respect Prime Minister Viktor Orbán for the good job he's done," he said, adding that tensions have built up between the Russian and Ukrainian presidents, and the situation remains difficult.
At the same time, Trump expressed confidence that both leaders are interested in ending the conflict.
"I spoke with Vladimir Putin for 2.5 hours, and my impression is that he wants peace. Zelensky wants it too," the US president noted.
Referring to the supply of weapons to Ukraine, Trump noted that the United States continues to provide support, but expects that it will not be needed soon.
"I hope we can end the war before we even think about Tomahawk missiles. I think we're close to that," he said.