Ամերիկյան Auterion ընկերությունը ներկայացրել է Artemis ALM-20 հեռահար գործողության անօդաչու թռչող սարքը, որը մշակվել է Ուկրաինայի հետ համագործակցությամբ։
Անօդաչու թռչող սարքը կարող է տեղափոխել 40 կգ պայթուցիկ նյութեր և հարվածել թիրախներին մինչև 1600 կմ հեռավորության վրա։ Այն հագեցած է Skynode N ներկառուցված համակարգչով և արհեստական բանականության վրա հիմնված տեսողական նավիգացիոն համակարգով։ Ընկերությունը հայտնել է, որ այս տեխնոլոգիան թույլ է տալիս սարքին կողմնորոշվել տեղանքում և հարվածել թիրախներին բարձր ճշգրտությամբ, նույնիսկ GPS խափանումների դեպքում։
Auterion-ի գործընկերը նախագծում ուկրաինական արտադրող է, որի անունը գաղտնի է պահվում անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Artemis-ի դիզայնը նման է իրանական Shahed հարձակողական անօդաչու թռչող սարքին։
Անօդաչու սարքի փորձարկումները անցկացվել են Ուկրաինայում և ներառել են ցամաքային թռիչքներ, GPS-ի կորստով նավիգացիա, հեռահար թռիչքներ և թիրախի հայտնաբերում: Հաջող փորձարկումներից հետո համակարգը առաջարկվել է նաև դաշնակից երկրների զինված ուժերին: Արտադրական գծեր արդեն տեղադրվում են Միացյալ Նահանգներում, Ուկրաինայում և Գերմանիայում:

The American company Auterion has introduced the Artemis ALM-20 long-range uncrewed aerial vehicle, developed in cooperation with Ukraine.
The uncrewed aerial vehicle can carry 40 kg of explosives and hit targets at a distance of up to 1,600 km. It is equipped with a Skynode N onboard computer and a visual navigation system based on artificial intelligence. The company said this technology enables the device to navigate terrain and hit targets with high accuracy, even in the event of GPS failures.
Auterion's project partner is a Ukrainian manufacturer, whose name is being kept secret for security reasons. Artemis's design is similar to the Iranian Shahed attack drone.
The drone's tests were conducted in Ukraine and included ground flights, GPS loss navigation, long-range flights, and target detection. After successful tests, the system was also offered to the armed forces of allied countries. Production lines are already being installed in the United States, Ukraine, and Germany.