Արքայազն Էնդրյուն հրաժարվել է Յորքի դուքսի տիտղոսից
Արքայազն Էնդրյուն՝ Չարլզ III-ի կրտսեր եղբայրը, հայտարարել է, որ Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ կապերի շուրջ շարունակական ճնշումներից հետո հրաժարվում է իր տիտղոսներից՝ այդ թվում՝ Յորքի դուքսի կոչումից։
«Times»-ը նախկինում հաղորդել էր, որ Չարլզ III-ը քննարկում է արքայազն Էնդրյուին տիտղոսից զրկելու հարցը, քանի որ պալատը մի շարք սկանդալներից հետո հասել էր «եռման կետի»։ Նշվել է նաև, որ թագավորը հույս ուներ, որ Էնդրյուն կամավոր կհրաժարվի տիտղոսից։
«Թագավորի, իմ անմիջական շրջապատի և ընտանիքի հետ քննարկումների ընթացքում մենք եզրակացրեցինք, որ իմ դեմ շարունակվող մեղադրանքները շեղում են ուշադրությունը Նորին Մեծության և թագավորական ընտանիքի աշխատանքից։ Ես որոշել եմ, ինչպես միշտ, իմ ընտանիքի և երկրի հանդեպ պարտականությունը դնել առաջին տեղում։ Ես պնդում եմ հինգ տարի առաջ կայացրած որոշումս՝ հեռանալ հասարակական կյանքից։ Նորին Մեծության համաձայնությամբ մենք կարծում ենք, որ ես պետք է այս քայլն անեմ։ Հետևաբար, ես այլևս չեմ օգտագործի իմ տիտղոսը կամ ստացած պարգևները»,- ասվում է Էնդրյուի հայտարարության մեջ, ինչպես հաղորդում է Sky-ը։
Արքայազն Էնդրյուն ընդգծել է, որ «կտրականապես հերքում է» իր դեմ ուղղված մեղադրանքները։ Յորքի դուքսի կարգավիճակից մշտապես զրկվելու համար անհրաժեշտ է խորհրդարանական քվեարկություն, ուստի Էնդրյուի հայտարարությունը ենթադրում է, որ նա կամավոր կհրաժարվի տիտղոսից՝ առանց դրանից զրկվելու։
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Յորքի դուքսը 2011թ․ փետրվարին նամակ է գրել Էփշտեյնին՝ ընդամենը 12 շաբաթ անց այն հայտարարությունից, թե իբր խզել է նրա հետ բոլոր կապերը։ Նոր ապացույցներ Էնդրյուի և հանցագործ Ջեֆրի Էփշտեյնի մտերմության մասին հայտնվել են վերջերս հրապարակված էլեկտրոնային նամակի մեջ։

Prince Andrew, the younger brother of Charles III, has announced that he is giving up his titles, including the Duke of York, after ongoing pressure over his links to Jeffrey Epstein.
The Times previously reported that Charles III was considering stripping Prince Andrew of his titles as the palace reached a “boiling point” following a series of scandals. It was also reported that the King hoped that Andrew would voluntarily give up his title.
“In discussions with the King, my immediate circle, and my family, we have concluded that the ongoing allegations against me are distracting from the work of Her Majesty and the Royal Family. I am determined, as always, to put my duty to my family and country first. I stand by my decision five years ago to step back from public life. With Her Majesty’s consent, we believe that I should take this step. Accordingly, I will no longer use my title or any honours I have received,” Andrew’s statement said, as reported by Sky.
Prince Andrew stressed that he “strongly denies” the allegations against him. A parliamentary vote is required to remove him from the Duke of York’s title permanently, so Andrew’s statement suggests that he will voluntarily give up his title without losing it.
According to media reports, the Duke of York wrote a letter to Epstein in February 2011, just 12 weeks after he announced that he had cut all ties with him. New evidence of Andrew’s close relationship with convicted sex offender Jeffrey Epstein has emerged in a recently released email.