Արքայազն Էնդրյուն հրաժարվել է Յորքի դուքսի տիտղոսից
Արքայազն Էնդրյուն՝ Չարլզ III-ի կրտսեր եղբայրը, հայտարարել է, որ Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ կապերի շուրջ շարունակական ճնշումներից հետո հրաժարվում է իր տիտղոսներից՝ այդ թվում՝ Յորքի դուքսի կոչումից։
«Times»-ը նախկինում հաղորդել էր, որ Չարլզ III-ը քննարկում է արքայազն Էնդրյուին տիտղոսից զրկելու հարցը, քանի որ պալատը մի շարք սկանդալներից հետո հասել էր «եռման կետի»։ Նշվել է նաև, որ թագավորը հույս ուներ, որ Էնդրյուն կամավոր կհրաժարվի տիտղոսից։
«Թագավորի, իմ անմիջական շրջապատի և ընտանիքի հետ քննարկումների ընթացքում մենք եզրակացրեցինք, որ իմ դեմ շարունակվող մեղադրանքները շեղում են ուշադրությունը Նորին Մեծության և թագավորական ընտանիքի աշխատանքից։ Ես որոշել եմ, ինչպես միշտ, իմ ընտանիքի և երկրի հանդեպ պարտականությունը դնել առաջին տեղում։ Ես պնդում եմ հինգ տարի առաջ կայացրած որոշումս՝ հեռանալ հասարակական կյանքից։ Նորին Մեծության համաձայնությամբ մենք կարծում ենք, որ ես պետք է այս քայլն անեմ։ Հետևաբար, ես այլևս չեմ օգտագործի իմ տիտղոսը կամ ստացած պարգևները»,- ասվում է Էնդրյուի հայտարարության մեջ, ինչպես հաղորդում է Sky-ը։
Արքայազն Էնդրյուն ընդգծել է, որ «կտրականապես հերքում է» իր դեմ ուղղված մեղադրանքները։ Յորքի դուքսի կարգավիճակից մշտապես զրկվելու համար անհրաժեշտ է խորհրդարանական քվեարկություն, ուստի Էնդրյուի հայտարարությունը ենթադրում է, որ նա կամավոր կհրաժարվի տիտղոսից՝ առանց դրանից զրկվելու։
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Յորքի դուքսը 2011թ․ փետրվարին նամակ է գրել Էփշտեյնին՝ ընդամենը 12 շաբաթ անց այն հայտարարությունից, թե իբր խզել է նրա հետ բոլոր կապերը։ Նոր ապացույցներ Էնդրյուի և հանցագործ Ջեֆրի Էփշտեյնի մտերմության մասին հայտնվել են վերջերս հրապարակված էլեկտրոնային նամակի մեջ։

Принц Эндрю отказался от титула герцога Йоркского
Принц Эндрю, младший брат короля Чарльза III, объявил, что отказывается от всех своих титулов, включая титул герцога Йоркского, на фоне продолжающегося давления из-за его связей с Джеффри Эпштейном.
Ранее газета The Times сообщала, что король Чарльз III рассматривает возможность лишения брата титула, поскольку двор «достиг точки кипения» после серии скандалов. Отмечалось, что монарх надеется, что Эндрю добровольно откажется от звания.
«После обсуждений с Его Величеством, моим ближайшим окружением и семьей мы пришли к выводу, что продолжающиеся обвинения в мой адрес отвлекают внимание от работы Короля и королевской семьи.
Я решил, как и прежде, поставить долг перед семьей и страной на первое место. С согласия Его Величества я не буду больше использовать свои титулы и награды», — говорится в заявлении принца, опубликованном Sky News.
Эндрю подчеркнул, что «категорически отвергает» все обвинения против него. Формальное лишение звания герцога Йоркского требует парламентского голосования, поэтому его решение означает добровольный отказ, а не официальное лишение.
По данным СМИ, герцог Йоркский в 2011 году написал письмо Эпштейну всего через 12 недель после заявления о разрыве связей с ним. Новые доказательства их близких отношений всплыли в недавно опубликованной электронной переписке.