Չեռնոգորիան, որ ձգտում է անդամակցել Եվրամիությանը, շուտով իր վիզային ռեժիմը համապատասխանեցնելու է ԵՄ օրենսդրությանը:
«Մենք փորձում ենք հնարավորինս երկար հետաձգել վիզաների ներդրումը, որպեսզի պահպանենք մեր զբոսաշրջային ոլորտը»,- Politico-ին ասել է երկրի նախագահ Յակով Միլատովիչը:
Միլատովիչը հավելել է, որ ինքը բացառապես մտահոգված է երկիր ռուսական փողերի ներհոսքով:
Չեռնոգորիան Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ է ներկայացրել 2008 թվականին։ Այդ ժամանակից ի վեր երկիրը կատարել է ԵՄ-ին միանալու 33 պայմաններից յոթը և մինչև այս տարվա վերջ նախատեսում է կատարել ևս հինգը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Չեռնոգորիան կարող է ԵՄ-ին անդամակցել արդեն 2028 թվականին:

Montenegro, which is seeking to join the European Union, will soon align its visa regime with EU law.
“We are trying to delay the introduction of visas as long as possible to preserve our tourism industry,” the country’s President Jakov Milatovic told Politico.
Milatovic added that he is particularly concerned about the influx of Russian money into the country.
Montenegro applied for EU membership in 2008. Since then, the country has met seven of the 33 conditions for joining the EU and plans to meet five more by the end of this year.
European Commission President Ursula von der Leyen has said that Montenegro could join the EU as early as 2028.