Թրամփի նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը կկանգնի դատարանի առջև՝ գաղտնի տեղեկատվության ապօրինի փոխանցման մեղադրանքով։ Նա ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնը զբաղեցրել է Թրամփի առաջին նախագահության ժամանակ։
Բոլթոնը դարձել է ԱՄՆ նախագահի երրորդ ընդդիմախոսը, ում վերջին շաբաթներին առաջադրվել են քրեական մեղադրանքներ՝ FBR նախկին տնօրեն Ջեյմս Քոմիից և Նյու Յորքի գլխավոր դատախազ Լետիցիա Ջեյմսից հետո: Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում Բոլթոնին սպառնում է երկարատև ազատազրկում:
Օգոստոսին FBR գործակալները խուզարկություններ են անցկացրել քաղաքական գործչի տանը և գրասենյակում:
Բոլթոնը հերքում է մեղքը: Նրա փաստաբանը հայտարարել է, որ Բոլթոնը պատշաճ կերպով է վարվել փաստաթղթերի հետ: Սպասվում է, որ նա ուրբաթ օրը պաշտոնապես կհանձնվի իշխանություններին:
Դատախազները, մասնավորապես, նրան մեղադրում են անձնական էլեկտրոնային փոստի և հաղորդագրությունների փոխանակման այլ ծառայությունների միջոցով պաշտպանության բնագավառի գերգաղտնի տեղեկատվության ապօրինի փոխանցման մեջ: Մեղադրական եզրակացությունը26 էջ է։
«Այս փաստաթղթերը բացահայտում էին հետախուզական տվյալներ ապագա հարձակումների, օտարերկրյա հակառակորդների և արտաքին քաղաքականության հարաբերությունների մասին»,- ասված է նախարարության փաստաթղթում:
Եզրակացության մեջ նշվում է, որ Ջոն Բոլթոնը գաղտնի փաստաթղթեր է ուղարկել էլեկտրոնային փոստով «չթույլատրված երկու անձանց»։ Նրանց անունները չեն նշվում, սակայն ամերիկյան ԶԼՄ-ները գրում են, որ խոսքը կարող է գնալ նրա կնոջ և դստեր մասին:

Former Trump adviser indicted
Former Trump adviser John Bolton will stand trial on charges of illegally transmitting classified information. He served as the US President's national security adviser during Trump's first presidency.
Bolton became the third opponent of the US president to be indicted in recent weeks, after former FBI Director James Comey and New York Attorney General Letitia James. If convicted, Bolton faces a lengthy prison sentence.
In August, FBI agents searched the politician's home and office.
Bolton denies the charges. His lawyer said Bolton handled the documents properly. He is expected to be formally surrendered to authorities on Friday.
Prosecutors, in particular, accuse him of illegally transmitting top-secret defense information through personal email and other messaging services. The indictment is 26 pages long.
"These documents revealed intelligence about future attacks, foreign adversaries, and foreign policy relationships," the department said in a document.
The indictment alleges that John Bolton sent classified documents by email to "two unauthorized individuals." Their names were not disclosed, but US media reported that they may have been his wife and daughter.