Պերուում ցածր աշխատավարձերի և կենսաթոշակների, ինչպես նաև պետական մարմիններում կոռուպցիայից դժգոհության ֆոնին մեկ ամիս առաջ սկսված մասշտաբային բողոքի ցույցերը շարունակվում են։
Պերուի նախագահը հրաժարվում է հրաժարական տալ հասարակական ճնշման ներքո՝ կապված հակակառավարական բողոքի ակցիայի ժամանակ ցուցարարի մահվան հետ:
Հատկանշական է, որ Խոսե Հերին պաշտոն ստանձնել է ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ՝ հոկտեմբերի 10-ին, փոխարինելով իմպիչմենտի ենթարկված երկրի առաջին կին նախագահ Դինա Բոլուարտեին։
Ըստ ընթացակարգի՝ Հերին պետք է իշխանության ղեկին լինի մինչև 2026 թվականի հուլիսը, այդ ընթացքում երկրում պետք է նախագահական ընտրություններ անցկացվեն: Հերին վերջին 10 տարվա ընթացքում Պերուի՝ արդեն 7-րդ նախագահն է։
Իշխանությունները մայրաքաղաք Լիմայում արտակարգ դրություն են հայտարարել հանցավորության դեմ պայքարի և «քաղաքացիների հանգստությունը վերականգնելու համար»: Երկրի վարչապետ Էռնեստո Ալվարեսը չի բացառել հետագայում պարետային ժամ սահմանելը:

In Peru, large-scale protests that began a month ago against the backdrop of low wages and pensions, as well as dissatisfaction with corruption in state bodies, continue.
The president of Peru refuses to resign under public pressure in connection with the death of a demonstrator during an anti-government protest.
It is noteworthy that José Herrera took office just a week ago, on October 10, replacing the country's first female president, Dina Boluarte, who was impeached.
According to the procedure, Herrera should be in power until July 2026, during which the country should hold presidential elections. Herrera is already the 7th president of Peru in the past 10 years.
The authorities have declared a state of emergency in the capital Lima to combat crime and "restore the peace of citizens." The country's Prime Minister, Ernesto Alvarez, did not rule out the possibility of imposing a curfew in the future.