Ռուսաստանը և Ուկրաինան «դեռ պատրաստ չեն» դադարեցնել պատերազմը և հասնել խաղաղության համաձայնագրի՝ չնայած «ամիսներ տևած բանակցություններին» և Դոնալդ Թրամփի «եռանդուն դիվանագիտությանը», - ասել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը։
Նա նշել է, որ խաղաղության բանակցությունների խոչընդոտներից մեկը մնում է «ակնկալիքների հիմնարար անհամապատասխանությունը, որտեղ ռուսները հակված են մտածել, որ իրենց մարտադաշտում ավելի լավ են զգում, քան իրականում»։
«Հենց սա է, որ վերջին ամիսներին դժվարացրել է համաձայնության հասնելը»,- ընդգծել է Վենսը։
Փոխնախագահը հավելել է, որ հակամարտության կարգավորման գործընթացի դժվարությունները հիասթափեցնում են Թրամփին և ԱՄՆ վարչակազմին: Այնուամենայնիվ, առայժմ Սպիտակ տան ղեկավարը շարունակում է աշխատել խաղաղության ուղղությամբ և մեծ վստահություն ունի, որ կարող է համաձայնության գալ:

Russia and Ukraine are not ready yet. Vance
Russia and Ukraine are “not yet ready” to end the war and reach a peace agreement, despite “months of negotiations” and “vigorous diplomacy” by Donald Trump, US Vice President JD Vance said.
He noted that one of the obstacles to peace talks remains “a fundamental mismatch of expectations, where the Russians tend to think they are better off on the battlefield than they actually are.”
“That’s what has made it difficult to reach an agreement in recent months,” Vance stressed.
The vice president added that the difficulties in the conflict resolution process are frustrating for Trump and the US administration. However, for now, the White House chief continues to work towards peace and has great confidence that an agreement can be reached.