ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մանրամասներ է հայտնել իր և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցից, որը քիչ առաջ է ավարտվել․
«Ես հենց նոր ավարտեցի իմ հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, այն շատ արդյունավետ էր։ Նախագահ Պուտինը շնորհավորեց ինձ և Միացյալ Նահանգներին Մերձավոր Արևելքում խաղաղության մեծ նվաճման կապակցությամբ։
Ես իրականում հավատում եմ, որ Մերձավոր Արևելքում հաջողությունը կօգնի մեր բանակցություններին՝ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև պատերազմն ավարտին հասնելու համար։ Նախագահ Պուտինը շնորհակալություն հայտնեց առաջին տիկին Մելանյային երեխաների հետ կապված իր ներգրավվածության համար։
Մենք նաև քննարկեցինք Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առևտուրը, երբ ավարտվի Ուկրաինայի հետ պատերազմը։ Հեռախոսազրույցի ավարտին մենք համաձայնեցինք, որ հաջորդ շաբաթ կկայանա մեր բարձր մակարդակի խորհրդականների հանդիպում։ Միացյալ Նահանգների նախնական հանդիպումները կվարի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն՝ մի շարք այլ անձանց հետ միասին, որոնք պետք է նշանակվեն։
Հանդիպման վայրը դեռ պետք է որոշվի։ Այնուհետև նախագահ Պուտինի հետ կհանդիպենք համաձայնեցված վայրում՝ Բուդապեշտում, որպեսզի տեսնենք, թե արդյոք կարող ենք վերջ դնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև այս «անփառունակ» պատերազմին։
Նախագահ Զելենսկիի հետ մենք վաղը կհանդիպենք Օվալաձև սենյակում, որտեղ կքննարկենք նախագահ Պուտինի հետ իմ զրույցը և ավելին։ Ես կարծում եմ, որ այսօրվա հեռախոսազրույցի ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել»,- գրել է Թրամփը։

US President Donald Trump has released details of his recent phone call with Russian President Vladimir Putin.
"I just finished my phone call with Russian President Vladimir Putin, and it was a very productive one. President Putin congratulated me and the United States on the outstanding achievement of peace in the Middle East.
Success in the Middle East will help our negotiations to end the war between Russia and Ukraine. President Putin thanked First Lady Melania for her involvement with the children.
We also discussed trade between Russia and the United States once the war in Ukraine is over. At the end of the phone call, we agreed to have a meeting of our high-level advisors next week. Secretary of State Marco Rubio and other appointees will lead the initial meetings in the United States.
The meeting location has yet to be determined. "We will then meet with President Putin at the agreed-upon location in Budapest to see if we can end this 'inglorious' war between Russia and Ukraine.
I will be meeting with President Zelensky tomorrow in the Oval Office to discuss my conversation with President Putin and more. I believe significant progress was made in today's phone call," Trump wrote.