Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար և անվտանգության խորհրդի անդամ Ռամիզ Մեհդիևը ծրագրել էր Ռուսաստանի աջակցությամբ իշխանություն զավթել Ադրբեջանում: Ադրբեջանական պետական APA գործակալության տեղեկություններով՝ պլանը ռուսական կողմը բացահայտել է Դուշանբեում՝ նախագահների հանդիպման ժամանակ։
Մեհդիևն առաջարկել է իշխանությունը բռնի զավթելուց հետո ստեղծել ժամանակավոր մարմին, որի գլխին պետք է կանգնած լիներ ինքը՝ 87-ամյա նախկին պաշտոնյան։ Այդ խորհրդի ենթադրյալ անդամների մասին տեղեկությունը Մեհդիևը փոխանցել է նաև ռուսական կողմին։
APA-ի տեղեկություններով՝ Դուշանբեում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ հենց ռուսական կողմն է Բաքվին հայտնել Մեհդիևի առաջարկի և նրա ցանցի գործունեության մասին: Ակնհայտ է, որ Մոսկվան հրաժարվել է Մեհդիևի աջակցությունից և այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացրել ադրբեջանական կողմին:
Մեհդիևը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի հոդվածներով՝ 278.1 (իշխանությունը զավթելու փորձ), 274 (պետական դավաճանություն) և 193-1.3.2 (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի օրինականացում): Դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել տնային կալանքը՝ 4 ամսով։

Бывший руководитель администрации президента Азербайджана и член Совета безопасности Рамиз Мехтиев планировал при поддержке России совершить государственный переворот в Азербайджане, сообщает государственное агентство APA.
По информации источника, российская сторона раскрыла этот план во время встречи президентов Владимира Путина и Ильхама Алиева в Душанбе.
Мехтиев, которому 87 лет, предполагал после насильственного захвата власти создать временный управляющий орган, во главе которого должен был стоять он сам. Сведения о предполагаемых участниках совета Мехтиев также передал российской стороне.
Во время переговоров в Душанбе именно Москва, по данным APA, уведомила Баку о планах Мехтиева и деятельности его сети, фактически отказавшись от его поддержки и официально информировав азербайджанские власти.
Мехтиев обвиняется по статьям 278.1 (попытка захвата власти), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация преступных доходов). Суд избрал ему меру пресечения в виде домашнего ареста сроком на 4 месяца.