ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է «ուժով զինաթափել» ՀԱՄԱՍ-ին, եթե կազմակերպությունը «ողջամիտ ժամկետում» չհրաժարվի իր զինանոցից։
«Եթե ՀԱՄԱՍ-ը ողջամիտ ժամանակահատվածում չզինաթափվի, մենք ինքներս կզինաթափենք նրանց», – ասել է Թրամփը՝ չհստակեցնելով, թե ինչ ժամկետ է համարում ընդունելի։
Նրա հայտարարությունը հնչել է այն լուրերի ֆոնին, ըստ որոնց ՀԱՄԱՍ-ը Գազայի հատվածում իրականացրել է նոր հրապարակային մահապատիժներ և ցուցադրել ուժի այլ դրսևորումներ։ Դրանք արձանագրվել են Վաշինգտոնի միջնորդությամբ կնքված և անցած շաբաթ ուժի մեջ մտած կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունից հետո։
BBC Verify-ի կողմից գեոլոկացիայով հաստատված տեսագրություններից մեկում երևում է հրապարակային մահապատիժ՝ Գազայի կենտրոնական խաչմերուկում։ Տեսանյութի հրապարակումից առաջ ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել էր անկլավում «անօրինականության վերացման» ծրագրի մասին։
Այլ տեսագրություններում արձանագրվել են ՀԱՄԱՍ-ի ներքին անվտանգության խորհրդանիշներով զինված անձինք, որոնք պարեկություն են իրականացնում փողոցներում, ինչպես նաև դիմակավորված մարտականներ, որոնք կրակ բացում անզեն տղամարդկանց վրա։

Washington is ready to disarm Hamas. Trump
US President Donald Trump has said that Washington is prepared to “disarm” Hamas by force if the group does not give up its weapons “within a reasonable period of time.”
“If Hamas does not disarm within a reasonable period of time, we will disarm them ourselves,” Trump said, without specifying what period he considered acceptable.
His statement came amid reports that Hamas has carried out new public executions and other displays of force in the Gaza Strip. They were recorded after a ceasefire brokered by Washington that came into effect last week.
A video, geo-tagged by BBC Verify, shows a public execution at a central intersection in Gaza. Before the video was released, Hamas had announced a plan to “eliminate lawlessness” in the enclave.
Other videos show armed men with Hamas internal security symbols patrolling the streets, as well as masked militants opening fire on unarmed men.