Սիրիայի նախագահը այսօր առաջին անգամ կժամանի Մոսկվա
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ Ալ-Շարաան այսօր Մոսկվայում կհանդիպի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին հայտնել է Սիրիայի պետական SANA լրատվական գործակալությունը:
Սա Սիրիայի առաջնորդի առաջին այցն է Ռուսաստան այն բանից հետո, երբ անցյալ տարի ընդդմադիր ուժերը Շարաայի գլխավորությամբ տապալեցին նախագահ Բաշար Ասադին:
Երկու երկրների ղեկավարները կքննարկեն տարածաշրջանային և միջազգային իրադարձություններն ու Սիրիայի և Ռուսաստանի համագործակցության ուղիները, հայտնում է SANA-ն՝ վկայակոչելով Սիրիայի նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ սիրիական իշխանամետ հեռուստատեսությունը և իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը երեքշաբթի հայտնել էին, ա մտադիր է բանակցություններ վարել Տարտուսում ռուսական ռազմածովային բազայի և Հմեյմիմում ռուսական ավիաբազայի ներկայությունը շարունակելու շուրջ, հայտնել Է սիրիական պաշտոնական աղբյուրը:
Reuters-ն էլ  հաղորդում է, որ նա նաև պաշտոնապես կպահանջի Ռուսաստանի դաշնակից Ասադի փոխանցումը սիրիացիների դեմ ենթադրյալ հանցագործությունների դատավարության համար, հավելել Է աղբյուրը:

Syrian President to visit Moscow for the first time today
Syrian President Ahmed al-Sharaa will meet with Russian President Vladimir Putin in Moscow on Tuesday, Syria's state news agency SANA reported.
This is the Syrian leader's first visit to Russia since opposition forces led by Shaaraa overthrew President Bashar al-Assad last year.
The two leaders will discuss regional and international developments and ways of cooperation between Syria and Russia, SANA reported, citing the Syrian presidential press service.
Earlier, pro-government Syrian television and a source familiar with the situation said on Tuesday that he intends to hold talks on the continuation of the Russian naval base in Tartus and the Russian air base in Hmeimim, an official Syrian source said.
Reuters also reported that he will formally demand the extradition of Russia's ally, Assad, to stand trial for alleged crimes against Syrians, the source added.