Ռուսաստանն առաջարկել է լոկալ հրադադար հայտարարել
Մինչև ընթացիկ շաբաթվա վերջ կարող են սկսվել 2022 թվականին գրավված Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի արտաքին էլեկտրամատակարարման վերականգնման աշխատանքները, որն արդեն երեք շաբաթ աշխատում է վթարային դիզելային գեներատորներով, հայտարարել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը։
Նրա խոսքով՝ պետք է վերականգնել էլեկտրահաղորդման երկու վնասված գիծ՝ «Դնեպրովսկայա» և «Ֆերոսլավնայա- 1»։
«Որպեսզի դա իրականություն դառնա, անհրաժեշտ է պայմանավորվել լոկալ հրադադարի մասին այն վայրերում, որտեղ վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվելու», - ասել է Ուլյանով: Նա նշել է, որ Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) քարտուղարությունն այս հարցում միջնորդի դեր է խաղում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև:
Զապորոժիեի ատոմակայանը գտնվում է Դնեպրի ձախ ափին՝ Էներգոդար քաղաքի հարևանությամբ։ Այն Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանն է, որն ունի վեց էներգաբլոկ՝ յուրաքանչյուրը մեկ գիգավատ հզորությամբ։ Ռուսաստանը գրավել է ԱԷԿ-ը 2022 թվականի լայնամասշտաբ ներխուժման առաջին օրերին։ Նույն թվականի սեպտեմբերին էներգաբլոկներում գեներացիան դադարեցվել է, իսկ 2024 թվականի ապրիլից դրանք գտնվում են սառը կանգառի ռեժիմում։ Ընդ որում, կայանի վառելիքի սառեցման համար անհրաժեշտ է էլեկտրաէներգիա։

By the end of this week, work may begin on restoring external power supply to the Zaporozhye NPP, which was seized in 2022 and has been operating on emergency diesel generators for three weeks, Russia's permanent representative to international organizations in Vienna, Mikhail Ulyanov, said.
According to him, two damaged power lines, Dneprovskaya and Feroslavnaya-1, need to be restored.
"For this to become a reality, it is necessary to agree on a local ceasefire in the areas where repair work will be carried out," Ulyanov said. He noted that the Secretariat of the International Atomic Energy Agency (IAEA) is acting as a mediator between representatives of Russia and Ukraine in this matter.
The Zaporozhye NPP is located on the left bank of the Dnieper River, near the city of Energodar. It is the largest nuclear power plant in Europe, with six power units, each with a capacity of one gigawatt. Russia captured the atomic power plant in the first days of the large-scale invasion of 2022. In September of the same year, generation at the power units was stopped, and since April 2024, they have been in cold shutdown mode. Moreover, electricity is needed to cool the plant's fuel.