Ֆինլանդիան և Շվեդիան զենք կգնեն ԱՄՆ-ից՝ Ուկրաինային փոխանցելու համար
ՆԱՏՕ-ի երկու նոր անդամները՝ Ֆինլանդիան և Շվեդիան, հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ից լրացուցիչ զենք կգնեն Ուկրաինայի համար։
Ամռանը ՆԱՏՕ-ն սկսել է համակարգել ամսական առնվազն 500 միլիոն դոլարի արժողությամբ զենքի առաքումները Ուկրաինա։ PURL ծրագրով եվրոպացի դաշնակիցներն ու Կանադան ամերիկյան զենք են գնում Կիևի համար՝ արդեն 2 միլիարդ դոլարի չափով։
Սակայն իրավիճակը հակասական է։ Եվրոպական երկրների զենքի պաշարները սպառվել են, իսկ օգնությունը 43%-ով նվազել է հուլիս-օգոստոսին՝ համեմատած տարվա առաջին կեսի հետ։ Ֆրանսիան, Իտալիան և Իսպանիան քննադատվում են, որ բավարար չափով չեն օգնում։
Ֆրանսիան հրաժարվում է մասնակցել PURL ծրագրին՝ պնդելով, որ եվրոպական գումարը պետք է ծախսվի Եվրոպայի պաշտպանական արդյունաբերության, ոչ թե՝ ԱՄՆ-ի վրա։ Այս ֆոնին Թրամփի վարչակազմը դեռ Ուկրաինային ռազմական օգնություն չի տրամադրել։ Էստոնիայի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ ԱՄՆ-ի ներդրումների մասնաբաժինը այս տարի զգալիորեն նվազել է։

Two new NATO members, Finland and Sweden, have announced that they will buy additional weapons from the United States for Ukraine.
In the summer, NATO began coordinating monthly arms deliveries to Ukraine worth at least $500 million. Under the PURL program, European allies and Canada are already buying $2 billion worth of American weapons for Kiev.
But the situation is contradictory. European countries’ arms stocks are depleted, and aid fell by 43% in July-August compared to the first half of the year. France, Italy, and Spain are criticized for not helping enough.
France refuses to participate in the PURL program, arguing that European money should be spent on Europe’s defense industry, not the United States. Against this background, the Trump administration has not yet provided military aid to Ukraine. The Estonian defense minister noted that the share of US investment has significantly decreased this year.