Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան պաշտոնական այցով ժամանել է Մոսկվա և Կրեմլում հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Կրեմլը հրապարակել է Պուտինի և Սիրիայի առաջնորդի հանդիպման առաջին տեսանյութը։ Ռուսաստանի նախագահը հայտարարել է, որ Մոսկվայի և Դամասկոսի հարաբերություններում միշտ «ղեկավարվել են սիրիացի ժողովրդի շահերով», և վերահաստատել է, որ այդ հարաբերությունները միշտ բարեկամական են եղել։
«Մենք երբեք որևէ հարաբերություն չենք ունեցել՝ կապված մեր քաղաքական կոնյունկտուրայի կամ հատուկ շահերի հետ։ Մենք այս բոլոր տասնամյակների ընթացքում միշտ առաջնորդվել ենք մեկ բանով՝ սիրիացի ժողովրդի շահերով», - ասել է Պուտինը։
Ալ-Շարաան, իր հերթին, հայտարարել է, որ սիրիական իշխանությունները կհարգեն Ռուսաստանի հետ նախկինում ձեռք բերված բոլոր համաձայնագրերը։
«Մեզ կապում են նաև համագործակցության լուրջ կամուրջներ, այդ թվում՝ նյութական, մենք կաշխատենք նաև հետագայում, կփորձենք վերագործարկել մեր հարաբերությունների համալիրը», - ասել է նա։
Այցելությունից առաջ Reuters-ը և մի քանի արաբական լրատվամիջոց հաղորդել են, որ ալ-Շարաան մոսկովյան բանակցությունների ժամանակ կարող է պաշտոնապես պահանջել Ասադի արտահանձնումը, ով քաղաքական ապաստան է ստացել Ռուսաստանում։

Syrian President Ahmed al-Sharaa arrived in Moscow on an official visit and met with Russian President Vladimir Putin in the Kremlin.
The Kremlin has released the first video of the meeting between Putin and the Syrian leader. The Russian president said that relations between Moscow and Damascus have always been "guided by the interests of the Syrian people," and reiterated that they have been friendly.
"We have never had any relations related to our political conjuncture or special interests. We have always been guided by one thing throughout all these decades - the interests of the Syrian people," Putin said.
Al-Sharaa, in turn, stated that the Syrian authorities will honor all previously reached agreements with Russia.
"We are also connected by serious bridges of cooperation, including material ones, and we will continue to work in the future, trying to revive the complex of our relations," he said.
Before the visit, Reuters and several Arab media outlets reported that al-Sharaa could formally demand the extradition of Assad, who has been granted political asylum in Russia, during the Moscow talks.