Քրգործ է հարուցվել Գարի Կասպարովի, Խոդորկովսկու և մի շարք այլ հայտնի գործիչների նկատմամբ
Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ФСБ) գործ է հարուցել Խոդորկովսկու և Ռուսաստանի հակապատերազմական կոմիտեի անդամների դեմ՝ իշխանության բռնի զավթման և ահաբեկչության մեղադրանքով։
Ծառայությունը հայտնել է, որ մեղադրյալների թվում են նաև նախկին վարչապետ Միխայիլ Կասյանովը, քաղաքական գործիչներ Վլադիմիր Կարա-Մուրզան, Դմիտրի Գուդկովը, Գարի Կասպարովը, Լեոնիդ Գոզմանը, Մաքսիմ Ռեզնիկը և Անաստասիա Շևչենկոն։
Ցուցակում են նաև Կենտրոնական բանկի նախկին փոխնախագահ Սերգեյ Ալեքսաշենկոն, տնտեսագետ Սերգեյ Գուրիևը, գործարարներ Բորիս Զիմինը, Եվգենի Չիչվարկինը և Միխայիլ Կոկորիչը, քաղաքագետ Եկատերինա Շուլմանը, պատկերասրահի սեփականատեր Մարատ Գելմանը, հրապարակախոս Վիկտոր Շենդերովիչը, լրագրողներ Եվգենի Կիսելյովը և Կիրիլ Մարտինովը, փաստաբան Ելենա Լուկյանովան, դերասան Արթուր Սմոլյանինովը, գիտնական Կոնստանտին Չումակովը, կենսաբան Եվգենի Կունինը և այլ անձինք։
Ըստ ԱԴԾ-ի՝ Ռուսաստանի հակապատերազմական կոմիտեն վերոնշյալ անձանց կողմից ստեղծվել է Ուկրաինայում սկսված պատերազմից հետո, որի նպատակը «իշխանության բռնի զավթումն է» և «սահմանադրական կարգի փոփոխությունը» Ռուսաստանում։

Возбуждено уголовное дело против Гарри Каспарова, Ходорковского и ряда известных деятелей
Федеральная служба безопасности России возбудила уголовное дело против Михаила Ходорковского и членов «Антивоенного комитета России» по обвинению в насильственном захвате власти и терроризме.
Среди обвиняемых также названы бывший премьер-министр Михаил Касьянов, политики Владимир Кара-Мурза, Дмитрий Гудков, Гарри Каспаров, Леонид Гозман, Максим Резник и Анастасия Шевченко.
В список включены бывший зампред Центробанка Сергей Алексашенко, экономист Сергей Гуриев, предприниматели Борис Зимин, Евгений Чичваркин и Михаил Кокорич, политолог Екатерина Шульман, галерист Марат Гельман, публицист Виктор Шендерович, журналисты Евгений Киселёв и Кирилл Мартынов, адвокат Елена Лукьянова, актёр Артур Смольянинов, учёный Константин Чумаков, биолог Евгений Кунин и другие.
По данным ФСБ, «Антивоенный комитет России» был создан этими лицами после начала войны в Украине, а его целью якобы являются «насильственный захват власти» и «изменение конституционного строя» в России.