ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ հոկտեմբերի 17-ին հանդիպելու է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
Շարմ էլ-Շեյխում կայացած Գազայի գագաթնաժողովից վերադառնալիս, Air Force One ինքնաթիռում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում, նրան հարց է տրվել՝ արդյոք Զելենսկուն կընդունի Սպիտակ տանը։ Թրամփը դրական պատասխան է տվել։
Ուկրաինայի նախագահը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ սպասվող բանակցությունների ընթացքում քննարկվելու են Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունները և հեռահար հարվածների կիրառման հարցերը։
Թրամփը նաև նշել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարող է կարևոր դեր ունենալ Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության դադարեցման գործընթացում։
«Էրդողանը կարող է։ Նրան հարգում են Ռուսաստանում։ Ուկրաինայի մասին չեմ կարող ասել, բայց նրան հարգում է Պուտինը։ Էրդողանը իմ ընկերն է», – ընդգծել է Թրամփը։

Trump confirms he will meet with Zelensky at the White House
US President Donald Trump has confirmed that he will meet with Ukrainian President Volodymyr Zelensky on October 17.
During a briefing on Air Force One on his return from the Gaza summit in Sharm el-Sheikh, he was asked if he would welcome Zelensky to the White House. Trump responded in the affirmative.
The Ukrainian president had earlier said that the upcoming talks would focus on Ukraine’s air defense capabilities and the use of long-range missiles.
Trump also said that Turkish President Recep Tayyip Erdogan could play a key role in resolving the Russia-Ukraine conflict.