Բայդենը գովել է Թրամփին Գազայի գործարքի համար
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարություն է տարածել Գազայի հրադադարի և գերիների ազատ արձակման գործարքի կապակցությամբ։ Նա գովեստի խոսքեր է ասել գործող նախագահ Թրամփի հասցեին և կատարված մեծ ախատանքի համար։
«Այս գործարքի ճանապարհը հեշտ չէր։ Ես բարձր եմ գնահատում նախագահ Թրամփին և նրա թիմին՝ հրադադարի նորացված համաձայնագիրը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու համար»,- գրել է ԱՄՆ նախկին նախագահը։
Բայդենը նշել է նաև, որ նրա վարչակազմը անդադար աշխատել է գերիների վերադարձի, պաղեստինցի խաղաղ բնակչությանը օգնության տրամադրման և պատերազմի ավարտի վրա։ Նախագահը հավելեց, որ Միջին Արևելքը այժմ խաղաղության ճանապարհին է, և նա հուսով է, որ ապագայում իսրայելացիներն ու պաղեստինցիները կունենան հավասար չափով խաղաղություն, արժանապատվություն և անվտանգություն։
Այս հայտարարությունը կատարվել է այն պահին, երբ վերջին 20 ողջ մնացած իսրայելցի գերիները վերամիավորվել են իրենց ընտանիքների հետ, իսկ Գազայի բնակիչները հնարավորություն են ստացել վերադառնալ իրենց տներ և վերականգնել դրանք։

Former US President Joe Biden has stated the Gaza ceasefire and prisoner release deal. He praised President Trump for the great work he has done.
“The road to this deal was not easy. I commend President Trump and his team for completing the renewed ceasefire agreement,” the former US president wrote.
Biden also noted that his administration has worked tirelessly to return the prisoners, assist the Palestinian civilian population, and end the war. The president added that the Middle East is now on the path to peace, and he hopes that in the future Israelis and Palestinians will have equal peace, dignity, and security.
This announcement came as the last 20 surviving Israeli prisoners were reunited with their families, and Gaza residents were allowed to return to their homes and rebuild them.