Ֆրանսիայի կառավարությունը կրկին կանգնած է անվստահության վտանգի առաջ
Ֆրանսիայի նոր վարչապետ Սեբաստիեն Լըկորնյուն հրավիրել է իր նախարարներին՝ քննարկելու երկրի 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը, որը խորհրդարանում կքննարկվի առաջիկա 70 օրվա ընթացքում։
Քննարկումներն արդեն սկսվել են լարված մթնոլորտում։ Աջակողմյան «Ազգային միավորում» կուսակցությունը և ծայրահեղ ձախ «Չհնազանդված Ֆրանսիան» ներկայացրել են անվստահության քվեարկության նախաձեռնություններ, որոնք կքննարկվեն հինգշաբթի օրը։
«Ազգային միավորումը» նախագահին կոչ է անում կազմակերպել նախնական խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ «Չհնազանդված Ֆրանսիան» պահանջում է, որ Մակրոնը հրաժարվի պաշտոնից։
Թեև այս երկու ուժերն առանձին-առանձին չունեն բավարար մանդատներ՝ Լըկորնյուի կառավարությանը տապալելու համար, վտանգը մեծանում է, եթե նրանց միանան սոցիալիստներն ու էկոլոգները։
Ավելի քան մեկուկես տարի առաջ Մակրոնի կառավարությունը բախվեց զանգվածային բողոքի ցույցերի՝ կապված կենսաթոշակային բարեփոխման հետ, որը մեծ դժգոհություն առաջացրեց երկրում։ Բարեփոխումը կենսաթոշակի տարիքը 62-ից բարձրացնում է 64. այն ընդունվել էր առանց խորհրդարանական քվեարկության՝ օգտագործելով հատուկ սահմանադրական մեխանիզմ։

France’s new Prime Minister, Sebastien Le Corneille, has summoned his ministers to discuss the country’s 2026 budget, which will be debated in parliament over the next 70 days.
The discussions have already begun in a tense atmosphere. The right-wing National Rally party and the far-left France Undefeated have submitted no-confidence motions, which will be debated on Thursday.
The National Rally is calling for early parliamentary elections, while France Undefeated is demanding that Macron resign.
While neither party alone has enough seats to topple Le Corneille’s government, the danger increases if socialists and environmentalists join them.
More than a year and a half ago, Macron’s government faced mass protests over a pension reform that sparked nationwide discontent. The reform raises the retirement age from 62 to 64. It was adopted without a parliamentary vote, using a special constitutional mechanism.