Վենեսուելան փակել է Նորվեգիայում իր դեսպանատունը Նոբելյան մրցանակի պատճառով
Վենեսուելայի կառավարությունը հայտարարել է Նորվեգիայում իր դեսպանատան փակման մասին։ Սա տեղի ունեցավ Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Մաչադոյին Նոբելյան խաղաղության մրցանակի շնորհումից հետո, հաղորդում է NRK-ն։
Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Սեսիլի Ռոանգը նշել է, որ Օսլոն Վենեսուելայի դեսպանատնից տեղեկատվություն է ստացել, որ նրանք առանց բացատրության փակում են դեսպանատունը։
«Սա ցավալի է։ Չնայած մենք տարբեր տեսակետներ ունենք մի շարք հարցերի շուրջ, Նորվեգիան ցանկանում է պահպանել բաց երկխոսություն Վենեսուելայի հետ և կաշխատի այդ ուղղությամբ», - հայտարարել է նա։
Փակումից առաջ Նորվեգիայում Վենեսուելայի դեսպանատունը նաև ծառայել է որպես Դանիայում, Ֆինլանդիայում, Շվեդիայում և Իսլանդիայում բնակվող վենեսուելացիների դեսպանատուն։

Venezuela closes its embassy in Norway over the Nobel Prize
The Venezuelan government has announced the closure of its embassy in Norway. This came after Venezuelan opposition leader Maria Machado was awarded the Nobel Peace Prize, NRK reported.
A spokeswoman for the Norwegian Foreign Ministry, Cecilie Roang, said the Venezuelan embassy in Oslo had been informed that it was being closed without explanation.
“This is regrettable. Although we have different views on several issues, Norway wants to maintain an open dialogue with Venezuela and will work towards that,” she said.
Before the closure, the Venezuelan embassy in Norway also served as an embassy for Venezuelans living in Denmark, Finland, Sweden, and Iceland.