ՄԻԵԴ-ը Ռուսաստանին պարտավորեցրել է Վրաստանին վճարել 253 միլիոն եվրո
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) վճռել է, որ Ռուսաստանը Վրաստանին պետք է ավելի քան 253 մլն եվրո վճարի 2008 թվականի պատերազմից հետո սահմանազատման գծի ամրապնդման (բորդերիզացման) հետևանքով առաջացած մարդու իրավունքների խախտումների համար:
«Վրաստանն ընդդեմ Ռուսաստանի (IV)» գործով վճիռը դատարանը կայացրել է 2024 թվականի ապրիլին, իսկ այսօր հստակեցրել է փոխհատուցման չափը։
ՄԻԵԴ-ը հիշեցրել է, որ հաստատել է Ռուսաստանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտումների համակարգված բնույթը։ Դրանք ներառում են ուժի չափազանց կիրառում, խոշտանգումներ և վատ վերաբերմունք, անօրինական կալանք, տեղաշարժի ազատության և տների, հողերի և ընտանիքների հասանելիության սահմանափակումներ, ինչպես նաև վրացերեն լեզվով կրթության արգելք։
Փոխհատուցումներ են շնորհվել ավելի քան 29 հազար տուժածի։
ՄԻԵԴ-ը նաև նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն շարունակում է վերահսկել Ռուսաստանի վերաբերյալ դատարանի որոշումների կատարումը: 46-րդ հոդվածի (որոշումների պարտադիր ուժ և կատարում) համաձայն՝ Ռուսաստանը պարտավոր է կատարել 2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ից առաջ տեղի ունեցած փաստերի վերաբերյալ որոշումները, այն օրը, երբ այն դադարեց լինել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կողմ:
Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ չեն կատարի 2022 թվականի մարտի 16-ից հետո կայացրած ՄԻԵԴ որոշումները:
ՄԻԵԴ-ի որոշումը մեկնաբանել են Վրաստանի արդարադատության նախարարությունում։ Գերատեսչությունը շնորհավորել Է Վրաստանի ժողովրդին պատմական հաղթանակի կապակցությամբ՝ որոշումն անվանելով Ռուսաստանի դեմ Վրաստանի շահած պատմական գործերի տրամաբանական շարունակություն:

The European Court of Human Rights (ECHR) has ruled that Russia must pay Georgia more than 253 million euros for human rights violations resulting from the strengthening of the border line (borderization) after the 2008 war.
The court delivered its judgment in the case of “Georgia v. Russia (IV)” in April 2024, and today clarified the amount of compensation.
The ECHR recalled that it had confirmed the systematic nature of Russia’s violations of the European Convention on Human Rights. These included excessive use of force, torture and ill-treatment, unlawful detention, restrictions on freedom of movement and access to homes, land and families, as well as a ban on education in the Georgian language.
Compensation has been awarded to more than 29,000 victims.
The ECHR also noted that the Committee of Ministers of the Council of Europe continues to monitor the implementation of the court’s decisions regarding Russia. According to Article 46 (binding force and execution of decisions), Russia is obliged to comply with decisions on facts that occurred before September 16, 2022, the day it ceased to be a party to the European Convention on Human Rights.
However, the Russian authorities have repeatedly stated that they will not comply with ECHR decisions made after March 16, 2022.
The Georgian Ministry of Justice commented on the ECHR decision. The ministry congratulated the Georgian people on the historic victory, calling the decision a logical continuation of Georgia’s landmark case against Russia.