Եգիպտոսը, Կատարը և Թուրքիան, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ, ստորագրել են Գազայի հատվածում հրադադարի վերաբերյալ համաձայնագրի փաստաթուղթը։
Ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել Եգիպտոսի Շարմ էլ Շեյխ քաղաքում՝ Խաղաղության միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակում։
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Իր ելույթում նախագահ Թրամփը դիմել էր նրան և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ հիշեցնելով, որ ԱՄՆ-ն է միջնորդել հայ-ադրբեջանական տասնամյակների հակամարտության կարգավորմանը։
Իր ելույթում ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոքր պատերազմը մենք ավարտեցինք։ Նայեք նրանց, այստեղ նստած են, ընկերներ են»։

A ceasefire agreement has been signed in the Gaza Strip
Egypt, Qatar, and Turkey, with US President Donald Trump in attendance, signed a ceasefire agreement for the Gaza Strip.
The signing ceremony took place in the Egyptian city of Sharm el-Sheikh, within the framework of the International Peace Summit.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also attended the event. In his speech, President Trump addressed him and Azerbaijani President Ilham Aliyev, recalling that the United States mediated the resolution of the decades-old Armenian-Azerbaijani conflict.
In his speech, the US President also noted: "We ended the small war between Armenia and Azerbaijan. Look at them, they are sitting here, they are friends."