NBC News-ը հաղորդում է, որ Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգը շուտով Թրամփին կհանձնի Իսրայելի նախագահական պատվո մեդալը։
Սա երկրի բարձրագույն քաղաքացիական պարգևն է։ ԱՄՆ նախագահը այն կստանա «պատանդների ազատ արձակմանը և պատերազմի ավարտին նպաստած պատմական համաձայնագրի կնքման գործում» իր դերի համար։
Նաև հաղորդվում է, որ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ էլ-Սիսին էլ Թրամփին կհանձնի «Նեղոսի վզնոցը», որը հայտնի է նաև որպես Նեղոսի շքանշան։ Սա երկրի բարձրագույն պետական պարգևն է։ Թրամփը այն կստանա «Գազայում պատերազմի ավարտին իր կարևոր դերի» համար, ասվում է Եգիպտոսի վարչակազմի հայտարարության մեջ։

NBC News reports that Israeli President Yitzhak Herzog will soon present Trump with Israel’s Presidential Medal of Honor.
This is the country’s highest civilian award. The US president will receive it for his role in “the historic agreement that led to the release of the hostages and the conclusion of the war.”
It is also reported that Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi will present Trump with the “Necklace of the Nile,” also known as the Order of the Nile. This is the country’s highest state award. Trump will receive it “for his important role in ending the war in Gaza,” the Egyptian administration said in a statement.