ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդես է եկել կոշտ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով Չինաստանի քաղաքականությունն առևտրի ոլորտում։ Նրա խոսքով՝ Չինաստանը վերջերս «թշնամական նամակներ է ուղարկում երկրներին», որը նախատեսում է խիստ արտահանման վերահսկողություն։
«Չինաստանը որդեգրել է արտակարգ ագրեսիվ դիրքորոշում առևտրի հարցում։ Նրանք հայտարարել են, որ մտադիր են լայնածավալ արտահանման վերահսկողություն սահմանել՝ բոլոր երկրներին առանց բացառության թիրախ դարձնելով։ Դա ակնհայտորեն ծրագրված քայլ էր տարիներ առաջ։ Սա աննախադեպ է միջազգային առևտրի պատմության մեջ և իրական բարոյական խայտառակություն է մյուս ազգերի հետ գործելու առումով»,- նշել է Թրամփը։
Արձագանքելով այս զարգացումներին՝ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ-ի պաշտոնական պատասխանի մասին՝ ընդգծելով, որ այս քայլը կատարվում է Միացյալ Նահանգների անունից, անկախ այն բանից՝ այլ երկրներն ինչ որոշում կկայացնեն։
«Սկսած 2025թ. նոյեմբերի 1-ից (կամ ավելի շուտ՝ կախված Չինաստանի հնարավոր հետագա քայլերից), ԱՄՆ-ն Չինաստանի նկատմամբ կսահմանի 100% մաքսատուրք՝ գոյություն ունեցող բոլոր մաքսատուրքերից բացի։ Արտահանման վերահսկողություն կսահմանվի բոլոր կրիտիկական ծրագրային ապահովումների նկատմամբ»,- ասել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ դժվար է պատկերացնել նման գործողություն Չինաստանի կողմից, սակայն այն արդեն փաստ է, «մնացածը՝ պատմություն»։

The US is to impose 100% tariffs on China
US President Donald Trump has issued a strong statement condemning China's trade policy. According to him, China has recently been "sending hostile letters to countries" that include strict export controls.
"China has taken an extremely aggressive stance on trade. They have announced their intention to impose extensive export controls targeting all countries without exception. This was clearly a planned move years ago. This is unprecedented in the history of international trade and a real moral disgrace in terms of dealing with other nations," Trump said.
Responding to these developments, Donald Trump announced an official US response, emphasizing that this step is being taken on behalf of the United States, regardless of what other countries decide.
"Starting in 2025. "As of November 1 (or sooner, depending on possible further actions by China), the United States will impose a 100% tariff on China, in addition to all existing tariffs. Export controls will be imposed on all critical software," he said.
Trump added that it was difficult to imagine such an action by China, but it was already a fact: "the rest is history."