Իսրայելի կառավարությունը վավերացրել է Պաղեստինի ՀԱՄԱՍ խմբավորման հետ հաշտության համաձայնագիրը։ Այն հաստատվել է միջնորդների կողմից համաձայնության մասին հայտարարությունից մոտ 24 ժամ անց:
Համաձայնագիրը, որը մշակվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ՝ Գազայում երկու տարի տևած պատերազմը դադարեցնելու նպատակով, նախատեսում է իսրայելցի պատանդների ազատում՝ փոխարենը պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակման և Գազայից իսրայելական զորքերի փուլային դուրսբերման մեկնարկի դիմաց:
«Կառավարությունն այսօր հաստատել է բոլոր պատանդների՝ կենդանի և մահացած, ազատման շրջանակը», – հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի անգլերեն X էջը:

Israel approves peace deal with Hamas in Gaza
The Israeli government has ratified a peace deal with the Palestinian militant group Hamas. It was approved about 24 hours after the mediators announced the agreement.
The deal, brokered by US President Donald Trump to end the two-year war in Gaza, calls for the release of Israeli hostages in exchange for the release of Palestinian prisoners and the start of a phased withdrawal of Israeli troops from Gaza.
“The government today approved the framework for the release of all hostages, both living and dead,” Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said in a statement on his English-language X page.