Պերուի խորհրդարանը պաշտոնանկ է արել նախագահին
Պերուի խորհրդարանը քվեարկել է նախագահ Դինա Բոլուարտեին պաշտոնից հեռացնելու օգտին: Պաշտոնանկության պատճառը երկրում հանցագործությունների աճն է, ինչը մեծ դժգոհություն է առաջացրել ժողովրդի շրջանում:
Բոլուարտեի փոխարեն ժամանակավոր նախագահ է նշանակվել 38-ամյա իրավաբան Խոսե Խերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը:
Պատգամավորները Բոլուարտեին խնդրել են ներկայանալ խորհրդարան՝ բացատրություններ տալու համար, սակայն նա չի ներկայացել: Դրանից հետո կեսգիշերն անց նրանք քվեարկել են, և 124 պատգամավոր կողմ է արտահայտվել նրա հեռացմանը: Դեմ ձայներ չեն եղել:
Այս իրադարձությունները տեղի են ունեցել մայրաքաղաքում համերգի ժամանակ տեղի ունեցած կրակոցներից հետո, որոնք ավելի են սրել ժողովրդի դժգոհությունը հանցագործությունների դեմ պայքարի բացակայությունից: Ի տարբերություն Բոլուարտեին հեռացնելու նախորդ ութ անհաջող փորձերի, այս անգամ խորհրդարանի բոլոր խմբակցություններն աջակցել են որոշմանը:
Բոլուարտեն, որ Պերուի առաջին կին նախագահն էր, իշխանությունը ստանձնել էր 2022 թվականի դեկտեմբերին՝ նախկին նախագահ Պեդրո Կաստիլյոյի պաշտոնանկությունից հետո: Քվեարկությունից հետո նա ելույթ է ունեցել հեռուստատեսությամբ՝ խոսելով իր կառավարության ձեռքբերումների մասին: «Ես մտածել եմ ոչ թե իմ, այլ պերուացիների մասին», – ասել է նա: Սակայն ելույթն ընդհատվել է, երբ սկսվել է Խերիի երդմնակալությունը:

Peru's parliament impeaches the president
Peru's parliament has voted to remove President Dina Boluarte from office. The reason for the dismissal is the increase in crime in the country, which has caused great dissatisfaction among the people.
38-year-old lawyer José Geri, the head of parliament, replaced Boluarte.
Deputies asked Boluarte to appear before parliament to give explanations, but she did not. After that, after midnight, they voted, and 124 deputies voted in favor of her dismissal. There were no votes against.
These events occurred after shootings at a concert in the capital, which further exacerbated public dissatisfaction with the lack of fight against crime. Unlike the eight previous unsuccessful attempts to remove Boluarte, this time all factions in parliament supported the decision.
Boluarte, who was the first female president of Peru, took power in December 2022 after the dismissal of former President Pedro Castillo. After the vote, he gave a televised speech touting his government's achievements. "I wasn't thinking about myself, I was thinking about the Peruvian people," he said. However, the speech was interrupted when Geri's inauguration began. Geri will serve as interim president until July 28, 2026.