Ինչ կետեր են ներառվել Գազայի համաձայնագրում, և ովքեր են մասնակցել
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև համաձայնագիրը նախատեսում է իսրայելական ուժերի նախնական դուրսբերում Գազայի հատվածից և մոտ 2000 պաղեստինցի բանտարկյալների և կալանավորների ազատ արձակում։ Երկու տարվա գերությունից հետո պետք է ազատ արձակվեն ողջ մնացած քսան իսրայելցի պատանդները, ինչպես նաև փոխանցվեն 28 մահացած պատանդները։
Այն ստորագրվել է Իսրայելի, ՀԱՄԱՍ-ի և Կատարի, Եգիպտոսի և Թուրքիայի միջնորդների կողմից՝ հինգշաբթի օրը, բայց շարունակելու համար անհրաժեշտ էր Իսրայելի կաբինետի հաստատումը, որը հավանություն է տվել դրան։
Նախագահ Թրամփի դեսպաններ Սթիվ Ուիթքոֆֆը և Ջարեդ Քուշները միացել են կաբինետի նիստին՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ միասին։
Համաձայնագրի հաստատումից հետո Գազայում հրադադարը անմիջապես ուժի մեջ է մտել։
Համաձայնագրի հաստատումից հետո 24 ժամվա ընթացքում իսրայելական զինվորականները պետք է իրենց ուժերը դուրս բերեն Գազայի համաձայնեցված պարագիծ։ Դա, ամենայն հավանականությամբ, կավարտվի ուրբաթ օրը։ Համաձայնագրի շրջանակներում, Գազայի և Եգիպտոսի միջև գտնվող Ռաֆահ անցակետը կվերաբացվի երկու ուղղություններով։ Անցակետը առայժմ կշահագործվի եգիպտա-եվրոպական համատեղ ուժերի կողմից։
Դրանից հետո 72 ժամվա ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը պետք է ազատ արձակի մնացած բոլոր պատանդներին։ Դա պետք է ավարտվի մինչև երկուշաբթի։
Դրանից հետո Իսրայելը կազատի 250 պաղեստինցի բանտարկյալների, որոնք ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել իսրայելցիների սպանության համար։ Նրանք կտեղափոխվեն կամ Գազա, կամ կուղևորվեն արաբական և մուսուլմանական երկրներ։
Իսրայելը նաև կազատի 1700 պաղեստինցիների, որոնք ձերբակալվել էին Իսրայելի պաշտպանության ուժերի կողմից Գազայում՝ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին իրականացված հարձակումից հետո։
28 մահացած պատանդների մարմինների դիմաց Իսրայելը կվերադարձնի Գազայում մարտերում զոհված 360 պաղեստինցիների մարմինները։
ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ իրեն ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի բոլոր մահացած պատանդների մարմինները գտնելու համար։ Իսրայելցի պաշտոնյաները պնդել են, որ դա կեղծ պնդում է։ Համաձայնագրի համաձայն՝ Իսրայելը, ԱՄՆ-ն, Եգիպտոսը, Կատարը և Թուրքիան կստեղծեն աշխատանքային խումբ՝ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից չգտնվող դիակները գտնելու համար։
Իսրայելը հրաժարվել է ազատ արձակել մի քանի բարձրաստիճան պաղեստինցի բանտարկյալների, որոնց ՀԱՄԱՍ-ը համարում է խորհրդանիշ, ինչպես օրինակ՝ Արևմտյան ափի ՖԱԹԱՀ-ի նախկին առաջնորդ Մարվան Բարղութին։
Համասի գլխավոր բանակցող Խալիլ ալ-Հայյան հինգշաբթի օրը իր ելույթում հայտարարել է, որ Գազայում պատերազմն ավարտվել է, և սկսվել է մշտական ​​​​հրադադար։
Նա ընդգծել է, որ Համասը երաշխիքներ է ստացել ԱՄՆ-ից և Կատարի, Թուրքիայի և Եգիպտոսի միջնորդներից, որ պատերազմն ամբողջությամբ ավարտվել է, և Իսրայելը միակողմանիորեն չի վերսկսի այն։
Ուիթքոֆֆը և Քուշները հինգշաբթի օրը Կահիրեում հանդիպել են Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսիի հետ, որը Թրամփին հրավիրել է առաջիկա օրերին այցելել Կահիրե՝ ստորագրման արարողության համար։
Նախագահ Թրամփը հայտարարել է, որ կիրակի օրը կմեկնի Մերձավոր Արևելք և կայցելի Եգիպտոս և Իսրայել։ Նա Axios-ին ասել է, որ «հավանաբար» ելույթ կունենա Իսրայելի խորհրդարանում՝ Քնեսեթում։

What points were included in the Gaza agreement, and who participated?
The agreement between Israel and Hamas calls for an initial withdrawal of Israeli forces from the Gaza Strip and the release of some 2,000 Palestinian prisoners and detainees. Twenty surviving Israeli hostages are to be released after two years of captivity, and 28 dead hostages are to be handed over.
It was signed by Israel, Hamas, and mediators from Qatar, Egypt, and Turkey on Thursday, but needed approval from Israel’s cabinet to proceed, which it received.
President Trump’s ambassadors Steve Witkoff and Jared Kushner joined the cabinet meeting, along with Prime Minister Benjamin Netanyahu.
A ceasefire in Gaza went into effect immediately after the agreement was approved.
The Israeli military is to withdraw its forces to the agreed-upon perimeter in Gaza within 24 hours of the agreement’s approval. It is expected to be completed by Friday. As part of the agreement, the Rafah crossing between Gaza and Egypt will reopen in both directions. The crossing will be operated by a joint Egyptian-European force for the time being.
Hamas must then release all remaining hostages within 72 hours. This must be completed by Monday.
After that, Israel will release 250 Palestinian prisoners sentenced to life in prison for killing Israelis. They will be transferred either to Gaza or to Arab and Muslim countries.
Israel will also release 1,700 Palestinians whom the Israel Defense Forces arrested in Gaza after the Hamas attack on October 7, 2023.
In exchange for the bodies of 28 dead hostages, Israel will return the bodies of 360 Palestinians killed in fighting in Gaza.
Hamas has said it will need more time to recover all the bodies of the dead hostages. Israeli officials have insisted that this is a false claim. Under the agreement, Israel, the United States, Egypt, Qatar, and Turkey will form a task force to recover bodies not recovered by Hamas.
Israel has refused to release several high-ranking Palestinian prisoners whom Hamas considers symbolic, such as Marwan Barghouti, the former leader of Fatah in the West Bank.
Hamas’s chief negotiator, Khalil al-Hayya, declared in a speech on Thursday that the war in Gaza was over and a permanent ceasefire had begun.
He stressed that Hamas has received assurances from the United States and mediators from Qatar, Turkey, and Egypt that the war is entirely over and that Israel will not unilaterally resume it.
Wittkoff and Kushner met in Cairo on Thursday with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi, who invited Trump to visit Cairo in the coming days for a signing ceremony.
President Trump announced that he will travel to the Middle East on Sunday and visit Egypt and Israel. He told Axios that he will “probably” address the Israeli parliament, the Knesset.