Վենեսուելայի պաշտոնյաները, ձգտելով վերջ դնել ԱՄՆ-ի հետ առճակատմանը, Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին առաջարկել են խոշոր մասնաբաժին երկրի նավթային և այլ հանքավայրերում: Բանակցությունները տևել են ամիսներ․ գրում է The New York Times-ը։
Այս առաջարկը սեղանին է մնացել նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Թրամփի վարչակազմը Նիկոլաս Մադուրոյի կառավարությանն անվանել է թմրահաբեկչական կարտել, ռազմանավեր ուղարկել Կարիբյան ավազան և սկսեց ոչնչացնել նավերը:
Ըստ այդ առաջարկությունների՝ Մադուրոն պատրաստ էր բացել նավթի և ոսկու արդյունահանման նախագծեր ամերիկյան ընկերությունների համար, նրանց տրամադրել առաջնահերթ պայմանագրեր, վերահասցեագրել նավթի հոսքը Չինաստանից ԱՄՆ և վերանայել հումքային համաձայնագրերը Չինաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի հետ:

Venezuelan officials, seeking to end the confrontation with the United States, have offered the Donald Trump administration a significant stake in the country’s oil and other fields. The negotiations have lasted months, The New York Times writes.
The offer has remained on the table even as the Trump administration has labeled the government of Nicolas Maduro a drug cartel, sent warships to the Caribbean, and begun destroying ships.
According to the proposals, Maduro was ready to open oil and gold mining projects to American companies, grant them priority contracts, redirect oil flows from China to the United States, and renegotiate commodity agreements with China, Iran, and Russia.