2025 թվականի Նոբելյան խաղաղության մրցանակը շնորհվել է Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Կորինա Մաչադոյին. հայտնել է Նորվեգիայի Նոբելյան կոմիտեն։
Որոշումն ընդունվել է, չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններին, որ ինքն արժանի է այդ պարգևին՝ իր նոր պաշտոնավարման ընթացքում մի շարք պատերազմներ դադարեցնելու համար։
«Նրանք երբեք ինձ Նոբելյան խաղաղության մրցանակ չեն տա։ Ես դրան արժանի եմ, բայց նրանք երբեք չեն տա»,- այս տարվա փետրվարին հայտարարել էր Թրամփը։
Սեպտեմբերի 30-ին ամերիկացի գեներալների հետ հանդիպման ժամանակ նա կրկին անդրադարձել էր այս թեմային՝ նշելով, որ եթե մրցանակը շնորհվի մեկ այլ անձի, դա «մեծ վիրավորանք կլինի մեր երկրի համար»։
Կոմիտեի քարտուղար Քրիստիան Բերգ Հարփվիկենը, ով որոշում կայացնող հինգ անդամներից մեկն է, ընդգծել է, որ մրցանակը չի շնորհվում վերջին պահին ձեռք բերված արդյունքների համար։
«Այս մրցանակը հիմնականում վերաբերում է 2024 թվականին և նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքին։ Այն չի տրվում վերջին շաբաթների կամ ամիսների ձեռքբերումների համար», – ասել է նա Նորվեգիայի NRK հեռուստաալիքին։
Նշենք, որ Թրամփը դեռևս հունվարին անդրադարձել էր Մարիա Կորինա Մաչադոյին՝ համարելով Նոբելյան մրցանակի արժանի թեկնածու. «ԱՄՆ-ում վենեսուելա-ամերիկյան մեծ համայնքը վճռականորեն աջակցում է ազատ Վենեսուելային և ինձ նույնպես մեծ աջակցություն է ցուցաբերել։ Այս ազատության մարտիկները չպետք է տուժեն։ Նրանք պարտավոր են մնալ անվտանգ և ողջ»,- այն ժամանակ գրել էր Թրամփը։
Հիշեցնենք, որ Թրամփի թեկնածությունը Նոբելյան խաղաղության մրցանակի համար առաջադրել էին նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում եռակողմ փաստաթղթի ստորագրումից հետո։

The 2025 Nobel Peace Prize has been awarded to Venezuelan opposition leader Maria Corina Machado, the Norwegian Nobel Committee said.
The decision comes despite US President Donald Trump's claims that he deserves the prize for ending a series of wars during his new term.
"They will never give me the Nobel Peace Prize. I deserve it, but they will never give it," Trump said in February of this year.
On September 30, during a meeting with US generals, he again touched on the topic, noting that if the prize were awarded to someone else, it would be "a great insult to our country."
Committee Secretary Kristian Berg Harpviken, one of the five decision-making members, stressed that the prize is not awarded for last-minute achievements.
"This prize is mainly for work done in 2024 and in previous years. It is not given for the achievements of the last few weeks or months," he told the Norwegian NRK television channel.
It should be noted that Trump had already referred to Maria Corina Machado in January, considering her a worthy candidate for the Nobel Prize. "The large Venezuelan-American community in the United States strongly supports a free Venezuela and has shown me great support as well. These freedom fighters must not suffer. They must remain safe and well," Trump wrote at the time.
It should be noted that Trump's candidacy for the Nobel Peace Prize was also nominated by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, after the signing of a trilateral document in Washington on August 8.