Զաքիր Հասանովը Վաշինգտոնում հռչակագրի ստորագրումը գնահատել է որպես խաղաղության կարևոր քայլ
Հոկտեմբերի 9-ին Անկարայում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարների 12-րդ եռակողմ հանդիպումը։
Զաքիր Հասանովը, Յաշար Գյուլերը և Իրակլի Չիկովանին քննարկել են տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը, եռակողմ ռազմական համագործակցության զարգացումը, տարածաշրջանային նախագծերի անվտանգության ապահովումը և ռազմական, ռազմատեխնիկական, ռազմակրթական և ռազմաբժշկական ոլորտներում համագործակցության նոր հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է եռակողմ պաշտպանական համագործակցության կարևոր դերը տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության, ինչպես նաև ժողովուրդների կայուն զարգացման և բարեկեցության ապահովման գործում։ Նախարարները նաև ընդգծել են եռակողմ և երկկողմ զորավարժությունների անցկացման կարևորությունը։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից համատեղ հռչակագրի ստորագրումը և երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը կարևոր քայլ է ավելի քան 30 տարի տևած պատերազմի ավարտի ուղղությամբ, տեղեկացնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Նա նշել է, որ այս պատմական իրադարձությունը նոր հնարավորություններ է բացել Հարավային Կովկասում և դրանից դուրս համագործակցության համար. «Նոր ի հայտ եկող սպառնալիքները, ինչպիսիք են միջազգային ահաբեկչությունը, էներգետիկ և տրանսպորտային գծերի անվտանգությունը, կիբեռհարձակումները և կլիմայի փոփոխությունը, պահանջում են երկրներից համագործակցել և մշակել արդյունավետ լուծումներ։ Մենք մտադիր ենք հետագայում զարգացնել և խորացնել համագործակցությունը երեք երկրների պաշտպանության նախարարությունների միջև»։
Նախարարը նաև ընդգծել է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության համատեղ հետապնդման կարևորությունը։ Հասանովը նաև նշել է, որ նման հանդիպումներն արդեն ավանդույթ են դարձել. «Երեք երկրների ղեկավարների միջև սերտ կապերն ու կանոնավոր շփումները արագացրել են երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացումը»։
Նա նաև նշել է, որ եռակողմ հանդիպման ժամանակ ընդգծվել է տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և անվտանգությանը սպառնացող սպառնալիքների դեմ համատեղ պայքարի կարևորությունը։

On October 9, the 12th trilateral meeting of the Defense Ministers of Azerbaijan, Georgia, and Turkey took place in Ankara.
Zakir Hasanov, Yasar Guler, and Irakli Chikovani discussed the military-political situation in the region, the development of trilateral military cooperation, ensuring the security of regional projects, and new prospects for cooperation in the military, military-technical, military-educational, and military-medical spheres.
During the meeting, the critical role of trilateral defense cooperation in ensuring peace, stability, and security in the region, as well as in sustainable development and the well-being of the people, was emphasized. The ministers also stressed the importance of conducting trilateral and bilateral military exercises.
Azerbaijani Defense Minister Zakir Hasanov stated that the signing of a joint declaration by the leaders of Azerbaijan and Armenia in Washington on August 8 and the initialing of a peace agreement between the two countries are essential steps towards ending the war that has lasted for more than 30 years, Azerbaijani media reported.
He noted that this historic event has opened up new opportunities for cooperation in the South Caucasus and beyond: “Emerging threats, such as international terrorism, the security of energy and transport routes, cyberattacks, and climate change, require countries to cooperate and develop effective solutions. We intend to develop further and deepen cooperation between the defense ministries of the three countries.”
The minister also stressed the importance of jointly pursuing peace, stability, and security in the region. Hasanov also noted that such meetings have already become a tradition: “Close ties and regular contacts between the leaders of the three countries have accelerated the further development of relations between the countries.”
He also noted that the trilateral meeting emphasized the need to jointly combat threats to peace, stability, and security in the region.