Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն կառավարության աշխատակազմում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ տապալման փորձը և բռնությունը չառանձնացնելը և չդատապարտելը հեշտությամբ կարող է մեկնաբանվել որպես տապալման և բռնության նկատմամբ անուղղակի, բայց հստակ աջակցության արտահայտություն։
Նրա խոսքով՝ այս օրերի ընթացքում ոչ մի կազմակերպություն կամ պետություն, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը կամ ԵՄ որոշակի երկրներ, չեն արել հայտարարություն, որով դատապարտում և հեռու են մնում ժողովրդի կողմից ընտրված կառավարության տապալման փորձից։
«Վրաստանի նախագահական պալատի բռնի գրոհից անցել է չորս օր, որի հայտարարված նպատակը վրաց ժողովրդի կողմից ընտրված կառավարությունը տապալելն էր։ Սակայն այս օրերին ոչ մի կազմակերպություն կամ պետություն, որը պնդում է, որ անհապաղ գնահատում է Վրաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական իրադարձությունները, քննադատում է երկիրը և հրահանգներ տալիս, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը և ԵՄ կոնկրետ երկրները, հայտարարություն չեն արել, որով դատապարտում և հեռու են մնում ժողովրդի կողմից ընտրված կառավարությունը տապալելու փորձից և Վրաստանի նախագահական պալատի բռնի գրոհից։ Ավելին, Եվրամիությունը, ԺՀՄԻԳ-ը և այլ կառույցներ նույնիսկ համարձակվել են հակառակ ոգու հայտարարություններ անել։ Բնականաբար, փորձված տապալումն ու բռնությունը չառանձնացնելը և չդատապարտելը հեշտությամբ կարող է մեկնաբանվել որպես տապալմանն ու բռնությանը աջակցության անուղղակի, բայց հստակ արտահայտություն», – ասել է Վրաստանի վարչապետը։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил на брифинге в правительственной резиденции, что неспособность различить и осудить попытку свержения и насилия может быть легко истолкована как косвенное, но явное выражение поддержки этих действий.
По его словам, за прошедшие дни ни одна организация или государство, включая США, Европейский Союз или отдельные страны ЕС, не выступили с заявлением, осуждающим попытку свержения правительства, избранного народом.
«С момента насильственного штурма президентского дворца Грузии прошло четыре дня. Заявленной целью было свержение правительства, избранного грузинским народом. Однако за это время ни одна организация или государство, которое заявляет о своей приверженности немедленной оценке внутренних политических событий в Грузии, не выступило с критикой и не дистанцировалось от попытки свержения правительства и насильственного захвата дворца. Более того, ЕС, ОБСЕ и другие структуры позволили себе заявления противоположного характера. Естественно, недифференцированное осуждение попытки свержения и насилия может быть воспринято как косвенная, но явная поддержка», — отметил премьер-министр.