Թուրքիայի նախագահ Նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն Ադրբեջանից վերադառնալիս պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Նա նշել է, որ թյուրքական պետությունների կազմակերպությունում քննարկել են նաև Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը։
«Մենք քննարկել ենք արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ հարցերի ուղղությամբ համատեղ ջանքերը, ինչպիսիք են Գազայի հատվածը, Սիրիան և Հարավային Կովկասում կայունացման գործընթացը: Մենք մեր մոտեցումներն արտացոլել ենք հռչակագրում»,- ասել է նա։
Նա նաև անդրադարձել է Թրամփի հետ վերջերս ունեցած հանդիպմանը և Գազայի շուրջ վերջին զարգացումներին։
«Մենք միշտ կապի մեջ ենք եղել ՀԱՄԱՍ-ի հետ այս ողջ գործընթացի ընթացքում։ Հիմա մենք նորից կապի մեջ ենք։ Մենք բացատրում ենք, թե որն է առավել խելամիտ ճանապարհը, և ինչ է պետք անել, որպեսզի Պաղեստինը կարողանա վստահորեն գնալ դեպի ապագա։ Ինչպես ԱՄՆ կատարած մեր այցի, այնպես էլ` մեր վերջին հեռախոսազրույցի ժամանակ, մենք պարոն Թրամփին բացատրել ենք, թե ինչպես կարելի է Պաղեստինում հասնել կարգավորման: Նա, մասնավորապես, խնդրեց մեզ հանդիպել ՀԱՄԱՍ-ի հետ և համոզել նրանց` համաձայնել», - ասել Է Էրդողանը։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, возвращаясь из Азербайджана, ответил на вопросы журналистов, отметив, что на заседании Организации тюркских государств обсудили и ситуацию, сложившуюся на Южном Кавказе.
«Мы рассмотрели совместные шаги по ключевым вопросам внешней политики — таким, как сектор Газа, Сирия и процесс стабилизации на Южном Кавказе. Наши подходы отражены в итоговой декларации», — заявил он.
Говоря о своей недавней встрече с Дональдом Трампом и последних событиях вокруг Газы, Эрдоган отметил: «На протяжении всего процесса мы поддерживали связь с ХАМАС, и сейчас тоже находимся с ними в контакте. Мы объясняем, какой путь является наиболее разумным и что нужно сделать, чтобы Палестина могла уверенно двигаться в будущее. Во время визита в США и в последнем телефонном разговоре мы объяснили господину Трампу, как можно добиться урегулирования в Палестине. Он, в частности, попросил нас встретиться с ХАМАС и убедить их согласиться», — сказал Эрдоган.