Լեկորնյուն փորձում է փրկել իրավիճակը
Ֆրանսիայի հեռացող վարչապետ Սեբաստիան Լեկորնյուն վերջին ջանքերն է գործադրում մրցակից կուսակցությունների համախմբման ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով համաձայնության հասնել 2025 թվականի բյուջեի շուրջ և կանխել արտահերթ ընտրությունների վտանգը։
Վարչապետի գրասենյակի մոտ ունեցած ելույթում Լեկորնյուն ընդգծել է, որ խորհրդարանի արձակման հավանականությունը «ցածր է», քանի որ տարբեր ճամբարների քաղաքական ուժերը «մինչև դեկտեմբերի 31-ը Ֆրանսիայի համար բյուջե ընդունելու պատրաստակամություն» են ցուցաբերել։
Նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որն այժմ բախվում է իր պաշտոնավարման ամենախոր ներքաղաքական ճգնաժամին, Լեկորնյուին խնդրել է մնալ պաշտոնակատար և փորձել գտնել այնպիսի կոմպրոմիս, որը կօգնի կայունացնել կառավարությունը։ Սպասվում է, որ Լեկորնյուն այսօր ավելի ուշ զեկույց կներկայացնի Մակրոնին։

Lecornu tries to save the situation
Outgoing French Prime Minister Sebastien Le Corneille is making a last-ditch effort to unite rival parties in a bid to reach an agreement on the 2025 budget and avert the risk of snap elections.
Speaking outside the prime minister’s office, Le Corneille stressed that the likelihood of a parliament dissolution was “low” as political forces from different camps had shown “the willingness to adopt a budget for France by December 31.”
President Emmanuel Macron, now facing the most profound domestic political crisis of his presidency, has asked Le Corneille to remain as interim Prime Minister and attempt to find a compromise that would help stabilize the government. Le Corneille is expected to report to Macron later today.