«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը սոցցանցի իր էջում գրել է.
«ԱՄՆ-ի տարածքում արդեն ավելի քան 12 տարի չէր արձանագրվել առավելագույն ուժգնության՝ EF5 կարգի տոռնադո։ Եվ ահա ԱՄՆ-ի Ազգային օդերևութաբանական ծառայությունը վերջերս իրականացրեց բոլոր տվյալների խորքային վերլուծություն հունիսի 20-ին Հյուսիսային Դակոտայի Էնդերլին քաղաքում գրանցված տոռնադոյի վերաբերյալ և բարձրացրեց նրա կատեգորիան մինչև EF5։
Մասնագետների գնահատմամբ՝ քամու առավելագույն արագությունը հասել է 338 կմ/ժ (94 մ/վ), երբ տոռնադոն անցել է Ռասս և Կասս շրջաններով՝ դառնալով երեք մարդու մահվան պատճառ։ Ինչո՞ւ զեկույցը հրապարակվեց Հյուսիսային Դակոտային տորնադոյի հարվածից գրեթե չորս ամիս անց։
Ամեն անգամ տոռնադոյի մասին հաղորդագրությունից հետո օդերևութաբանական ծառայությունը դեպքի վայր է ուղարկում օդերևութաբանների խումբ, որը գնահատում է վնասները և որոշում՝ արդյոք դրանք համապատասխանում են տոռնադոյի պատճառած ավերածություններին, և եթե այո՝ ապա, որ կատեգորիային ըստ Ֆուջիտայի սանդղակի։ Այդ գործընթացը հաճախ տևում է մի քանի օր կամ շաբաթ, սակայն երբեմն, ինչպես այս դեպքում, կարող է տևել ամիսներ։
Վերջնական գնահատման համար Ազգային ծառայությունը ներգրավել է ինժեներների և գիտնականների թիմ, որը պարզել է, որ երկաթուղային վագոնի մոտ 150 մետր բարձրացում, ինչպես նաև ամբողջությամբ հացահատիկով բեռնված վագոնների շրջումը համապատասխանում են EF5 կատեգորիայի տոռնադոյի քամու արագությանը։
Հետաքրքիր է նշել, որ առանց այդ վագոնների գրեթե անհնար կլիներ որոշել այդ տոռնադոյի EF5 կատեգորիայի ուժգնությունը, քանի որ Ֆուջիտայի սանդղակը հիմնված է բացառապես տոռնադոյի պատճառած վնասների և ավերածությունների վրա»։

Levon Azizyan, Director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring SNCO, wrote on his social media page:
“A tornado of maximum intensity, EF5, has not been recorded in the United States for more than 12 years. The US National Weather Service recently conducted an in-depth analysis of all data on the tornado recorded in Enderlin, North Dakota, on June 20 and raised its category to EF5.
According to experts, the maximum wind speed reached 338 km/h (94 m/s) when the tornado passed through Russ and Cass counties, causing the death of three people. Why was the report published almost four months after the tornado hit North Dakota?
Every time a tornado is reported, the National Weather Service sends a team of meteorologists to the scene to assess the damage and determine whether it is consistent with the damage caused by a tornado, and if so, what category it falls under on the Fujita scale. This process often takes days or weeks, but in some cases, as in this instance, it can take months.
For the final assessment, the National Weather Service brought in a team of engineers and scientists who determined that the lift of a railcar by about 500 feet, as well as the overturning of a fully loaded grain car, is consistent with the wind speed of an EF5 tornado.
It is interesting to note that without these cars, it would have been nearly impossible to determine the strength of this tornado as an EF5, since the Fujita scale is based solely on the damage and destruction caused by the tornado.