«Ոսկե գմբեթի» ծածկույթը կարող է հասնել Կանադա
ԱՄՆ-ն և Կանադան քննարկում են «Ոսկե գմբեթ» նորագույն ՀՕՊ համակարգի ծածկույթի ընդլայնման հնարավորությունը Կանադայի տարածքում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ Սպիտակ տանը Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Մենք սերտորեն համագործակցում ենք «Ոսկե գմբեթ» նախագծի շուրջ. դա պաշտպանական մեխանիզմ է, և դուք կարող եք տեսնել, թե ինչպես է այն աշխատում: Դա անհավանական է: Ռոնալդ Ռեյգանը երազում էր նման բանի մասին, բայց այդ ժամանակ տեխնոլոգիան գոյություն չուներ»,- ընդգծել է ամերիկացի առաջնորդը։
Թրամփը հավելել է, որ Վաշինգտոնն ու Օտտավան այժմ համատեղ կաշխատեն «Ոսկե գմբեթ» նախագծի վրա երկու երկրների համար, ինչը չափազանց կարևոր է ներկայիս համաշխարհային իրավիճակի պայմաններում։
Հունիսի վերջին հայտարարվել էր, որ ԱՄՆ կառավարությունը մտադիր է 2026 թվականի ֆինանսական տարում 25 միլիարդ դոլար հատկացնել այս հրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծմանը։

The United States and Canada are discussing the possibility of expanding the coverage of the latest Golden Dome air defense system to Canada. US President Donald Trump announced this during a meeting with Canadian Prime Minister Mark Carney at the White House.
“We are working closely on the Golden Dome project. It is a defense mechanism, and you can see how it works. It is incredible. Ronald Reagan dreamed of something like this, but the technology did not exist at that time,” the American leader emphasized.
Trump added that Washington and Ottawa will now collaborate on the Golden Dome project for both countries, which is particularly important in the current global context.
In late June, it was announced that the US government intends to allocate $ 25 billion in the 2026 fiscal year to create this missile defense system.