Պուտինն ու Ալիևը շուտով կարող են հանդիպել
Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիևը կարող են հանդիպել Դուշանբեում ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում, ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:
Հոկտեմբերի 8-ին Վլադիմիր Պուտինը պետական այցով կժամանի Տաջիկստան: Հաջորդ օրը նա կմասնակցի «Կենտրոնական Ասիա-Ռուսաստան» երկրորդ գագաթնաժողովին, իսկ հոկտեմբերի 10-ին՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին:
Նշենք, որ երկրների սառը հարաբերությունների ֆոնին այսօր Իլհամ Ալիևը շնորհավորել էր Վլադիմիր Պուտինին ծննդյան օրվա կապակցությամբ, իսկ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը կայացած զրույցը կարևոր է համարել։

Putin and Aliyev may meet soon
Vladimir Putin and Ilham Aliyev may meet in Dushanbe on the sidelines of the CIS summit, said Russian presidential aide Yuri Ushakov.
On October 8, Vladimir Putin will arrive in Tajikistan on a state visit. The next day, he will participate in the second Central Asia-Russia summit, and on October 10, in a session of the Council of Heads of State of the CIS.
It is worth noting that, against the backdrop of strained relations between the countries, Ilham Aliyev extended his congratulations to Vladimir Putin on his birthday today, and Russian presidential press secretary Dmitry Peskov considered the conversation significant.