ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային Tomahawk հրթիռների մատակարարումների վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշումն այն է, որ կլինի էսկալացիայի նոր փուլ, բայց չի կարող փոխել իրավիճակը Կիևի համար. հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Ինչ վերաբերում է Մոսկվայի դիրքորոշմանը, այն աներկբա արտահայտվել է նախագահ Պուտինի կողմից՝ «Վալդայ» ակումբի շրջանակներում վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ։ Այնտեղ ամեն ինչ հստակ ասվեց։ Դա կլինի էսկալացիայի լուրջ փուլ, որը, միաժամանակ, չի կարողանա Կիևի համար փոխել իրավիճակը ճակատում», - ասել է նա լրագրողներին։
Ավելի վաղ Պուտինը հայտարարել էր, որ Կիևի կողմից Tomahawk հրթիռների կիրառումը կվնասի Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններին: Նա նշել էր, որ այդ հրթիռներն Ուկրաինայում կիրառելն՝ առանց ամերիկացի զինծառայողների անմիջական մասնակցության, անհնար կլինի։

Позиция Российской Федерации по поводу поставок США ракет Tomahawk Украине заключается в том, что это будет новая фаза эскалации, но не сможет изменить ситуацию для Киева, — заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Что касается позиции Москвы, она однозначно была выражена президентом Путиным в ходе недавно состоявшейся встречи в рамках клуба „Валдай“. Там всё было сказано чётко. Это будет серьёзная фаза эскалации, которая, вместе с тем, не сможет изменить ситуацию для Киева на фронте», — сказал он журналистам.
Ранее Путин заявлял, что применение Киевом ракет Tomahawk повредит отношениям России и США. Он отметил, что применение этих ракет в Украине без непосредственного участия американских военнослужащих будет невозможным.