ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային Tomahawk հրթիռների մատակարարումների վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշումն այն է, որ կլինի էսկալացիայի նոր փուլ, բայց չի կարող փոխել իրավիճակը Կիևի համար. հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Ինչ վերաբերում է Մոսկվայի դիրքորոշմանը, այն աներկբա արտահայտվել է նախագահ Պուտինի կողմից՝ «Վալդայ» ակումբի շրջանակներում վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ։ Այնտեղ ամեն ինչ հստակ ասվեց։ Դա կլինի էսկալացիայի լուրջ փուլ, որը, միաժամանակ, չի կարողանա Կիևի համար փոխել իրավիճակը ճակատում», - ասել է նա լրագրողներին։
Ավելի վաղ Պուտինը հայտարարել էր, որ Կիևի կողմից Tomahawk հրթիռների կիրառումը կվնասի Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններին: Նա նշել էր, որ այդ հրթիռներն Ուկրաինայում կիրառելն՝ առանց ամերիկացի զինծառայողների անմիջական մասնակցության, անհնար կլինի։

Russia's position on the US delivery of Tomahawk missiles to Ukraine is that it will be a new stage of escalation. Still, it cannot change the situation for Kyiv, said Dmitry Peskov, the press secretary of the Russian president.
"As for Moscow's position, it was unequivocally expressed by President Putin during a recent meeting within the framework of the Valdai Club. Everything was clearly stated there. It will be a serious stage of escalation, which, at the same time, will not be able to change the situation on the front for Kyiv," he told reporters.
Earlier, Putin said that the use of Tomahawk missiles by Kyiv would harm relations between Russia and the United States. He noted that the use of these missiles in Ukraine without the direct participation of American service members would be impossible.