Ֆրանսիայում քաղաքական ճգնաժամը շարունակվում է
Ֆրանսիայի քաղաքական կյանքը կրկին թեժ փուլ է մտել․ երկրի նորանշանակ վարչապետ Սեբաստիեն Լըկոռնյուն հրաժարական է ներկայացրել պաշտոնը ստանձնելուց ընդամենը 26 օր անց՝ դառնալով Ֆրանսիայի ամենակարճ պաշտոնավարած վարչապետը։
Նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որը կանգնած է իր նախագահության ամենաբարդ մարտահրավերի առաջ, խնդրել է Լըկոռնյուին մնալ պաշտոնում ևս 48 ժամ, որ փորձի գտնել կայունության ճանապարհ։ Լըկոռնյուն խոստացել է մինչև չորեքշաբթի հայտնել՝ նման լուծում հնարավո՞ր է, թե՞ ոչ։
«Ես պատրաստ էի զիջումների, բայց յուրաքանչյուր կուսակցություն պահանջում էր, որ մյուսը ընդունի իր ամբողջ ծրագիրը», – հայտարարել է նա՝ մեղադրելով քաղաքական ուժերին «էգոիզմի» համար։
Լըկոռնյուի հրաժարականը դարձել է հերթական հարվածը նախագահ Մակրոնին. վերջին մեկ տարվա ընթացքում սա արդեն երրորդ վարչապետն է, որ հեռանում է՝ չկարողանալով ձևավորել կայուն կառավարություն։
The Guardian-ը գրում է, որ Ֆրանսիայի նախագահն այժմ երկու տարբերակ ունի՝ նոր վարչապետ նշանակել, ով կկարողանա անցկացնել բյուջեն, կամ լուծարել Ազգային ժողովը և հայտարարել նոր ընտրություններ, ինչից նա մինչ այժմ խուսափել է՝ վախենալով ծայրահեղ աջերի հնարավոր հաղթանակից։
Ընդդիմադիր ուժերը արդեն պահանջում են նախագահական կամ խորհրդարանական նոր ընտրություններ։
Մարին Լը Պենը կոչ է արել Մակրոնին՝ «գործել խելամիտ» և հրաժարական տալ։ Ջորդան Բարդելլան՝ «Ազգային միավորման» առաջնորդը, հայտարարել է․ «Կայունություն չի լինի՝ առանց նոր քվեարկության»։
Իսկ ձախերի առաջնորդները բացահայտ հայտարարել են՝ «հաշվարկը սկսվել է, Մակրոնը պետք է գնա»։
Հիմա, երբ Ֆրանսիան կանգնած է բյուջետային ճգնաժամի և քաղաքական փակուղու մեջ, երկիրը սպասում է Մակրոնի հաջորդ քայլին։ Նա խոստացել է հրաժարական չտալ մինչև 2027 թվականը, բայց ճնշումը օրեցօր աճում է։

Политическая жизнь Франции вновь вступила в напряжённую фазу: новый премьер-министр Себастьен Лекорню подал в отставку всего через 26 дней после вступления в должность, став самым недолго правившим главой правительства в истории страны.
Президент Эммануэль Макрон, оказавшийся перед одним из самых серьёзных вызовов своего президентства, попросил Лекорню остаться на посту ещё на 48 часов, чтобы попытаться найти путь к стабильности. Премьер пообещал до среды сообщить, возможен ли подобный вариант.
«Я был готов к компромиссам, но каждая партия требовала, чтобы другая приняла её программу полностью», — заявил Лекорню, обвинив политические силы в «эгоизме».
Отставка Лекорню стала очередным ударом по Макрону: за последний год это уже третий премьер, который покидает пост, не сумев сформировать устойчивое правительство.
По данным The Guardian, перед Макроном сейчас два сценария — назначить нового премьер-министра, который сможет провести бюджет, либо распустить Национальное собрание и объявить досрочные выборы. Однако президент избегает второго варианта, опасаясь возможной победы ультраправых.
Оппозиция уже требует проведения новых президентских или парламентских выборов.
Марин Ле Пен призвала Макрона «поступить разумно» и уйти в отставку. Лидер «Национального объединения» Жордан Барделла заявил: «Стабильности не будет без нового голосования».
Левые партии, в свою очередь, открыто заявляют: «Отсчёт пошёл, Макрон должен уйти».
Сейчас, когда Франция столкнулась с бюджетным кризисом и политическим тупиком, страна ждёт следующего шага президента. Сам Макрон пообещал не уходить до 2027 года, однако давление на него растёт с каждым днём.