Ֆրանսիայում քաղաքական ճգնաժամը շարունակվում է
Ֆրանսիայի քաղաքական կյանքը կրկին թեժ փուլ է մտել․ երկրի նորանշանակ վարչապետ Սեբաստիեն Լըկոռնյուն հրաժարական է ներկայացրել պաշտոնը ստանձնելուց ընդամենը 26 օր անց՝ դառնալով Ֆրանսիայի ամենակարճ պաշտոնավարած վարչապետը։
Նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որը կանգնած է իր նախագահության ամենաբարդ մարտահրավերի առաջ, խնդրել է Լըկոռնյուին մնալ պաշտոնում ևս 48 ժամ, որ փորձի գտնել կայունության ճանապարհ։ Լըկոռնյուն խոստացել է մինչև չորեքշաբթի հայտնել՝ նման լուծում հնարավո՞ր է, թե՞ ոչ։
«Ես պատրաստ էի զիջումների, բայց յուրաքանչյուր կուսակցություն պահանջում էր, որ մյուսը ընդունի իր ամբողջ ծրագիրը», – հայտարարել է նա՝ մեղադրելով քաղաքական ուժերին «էգոիզմի» համար։
Լըկոռնյուի հրաժարականը դարձել է հերթական հարվածը նախագահ Մակրոնին. վերջին մեկ տարվա ընթացքում սա արդեն երրորդ վարչապետն է, որ հեռանում է՝ չկարողանալով ձևավորել կայուն կառավարություն։
The Guardian-ը գրում է, որ Ֆրանսիայի նախագահն այժմ երկու տարբերակ ունի՝ նոր վարչապետ նշանակել, ով կկարողանա անցկացնել բյուջեն, կամ լուծարել Ազգային ժողովը և հայտարարել նոր ընտրություններ, ինչից նա մինչ այժմ խուսափել է՝ վախենալով ծայրահեղ աջերի հնարավոր հաղթանակից։
Ընդդիմադիր ուժերը արդեն պահանջում են նախագահական կամ խորհրդարանական նոր ընտրություններ։
Մարին Լը Պենը կոչ է արել Մակրոնին՝ «գործել խելամիտ» և հրաժարական տալ։ Ջորդան Բարդելլան՝ «Ազգային միավորման» առաջնորդը, հայտարարել է․ «Կայունություն չի լինի՝ առանց նոր քվեարկության»։
Իսկ ձախերի առաջնորդները բացահայտ հայտարարել են՝ «հաշվարկը սկսվել է, Մակրոնը պետք է գնա»։
Հիմա, երբ Ֆրանսիան կանգնած է բյուջետային ճգնաժամի և քաղաքական փակուղու մեջ, երկիրը սպասում է Մակրոնի հաջորդ քայլին։ Նա խոստացել է հրաժարական չտալ մինչև 2027 թվականը, բայց ճնշումը օրեցօր աճում է։

President Emmanuel Macron, facing the most difficult challenge of his presidency, has asked Le Corneille to stay in office for another 48 hours to try to find a path to stability. Le Corneille has promised to say by Wednesday whether such a solution is possible or not.
“I was ready to make concessions, but each party demanded that the other accept its entire program,” he said, accusing the political forces of “egoism.”
Le Corneille’s resignation is another blow to President Macron: he is the third prime minister in the past year to resign after failing to form a stable government.
The Guardian writes that the French president now has two options: appoint a new prime minister who can pass the budget, or dissolve the National Assembly and call new elections, which he has so far avoided, fearing a possible victory of the far right.
Opposition forces are already demanding new presidential or parliamentary elections.
Marine Le Pen has called on Macron to “act wisely” and resign. Jordan Bardella, the leader of the “National Union”, declared: “There will be no stability without a new vote.”
And the leaders of the left have openly declared: “The reckoning has begun, Macron must go.”
Now, with France facing a budget crisis and political deadlock, the country is waiting for Macron’s next move. He has promised not to resign until 2027, but the pressure is growing day by day.