Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը լռություն է պահպանել Թբիլիսիի կողմից հարաբերությունները վերականգնելու առաջարկների վերաբերյալ։
«Մենք ցանկանում ենք վերականգնել հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների հետ և վերականգնել մեր ռազմավարական գործընկերությունը, բայց մինչ այժմ Վաշինգտոնը լռություն է պահպանել», - ասել է Կոբախիձեն։
Նախկինում Թբիլիսիից Վաշինգտոն է ուղարկվել երկու նամակ՝ մեկը գրված անձամբ Կոբախիձեի, մյուսը՝ նախագահ Կավելաշվիլիի կողմից։
Կոբախիձեն նշել է, որ չնայած Թրամփի վարչակազմի օրոք Վաշինգտոնը դեռևս չի տվել Թբիլիսիին սպասվող պատասխանը, վրացի և ամերիկացի ներկայացուցիչների միջև վերջին հանդիպումներից ոչ մեկը «լարված չի եղել»։
«Նախորդ վարչակազմի նման, նոր իրավիճակում ոչ մի լարված հանդիպում չի եղել։ Մենք պատրաստ ենք վերականգնել հարաբերությունները։ Գլխավորն այն է, որ ինչ-որ մեկը մեզ ցույց տա, որ մեզ թշնամիներ չի համարում։ Սա նվազագույն պահանջն է», - ասել է Կոբախիձեն։

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said that Washington has remained silent on Tbilisi’s proposals to restore relations.
“We want to restore relations with the United States and restore our strategic partnership, but so far Washington has remained silent,” Kobakhidze said.
Two letters were previously sent from Tbilisi to Washington, one written by Kobakhidze himself, the other by President Kavelashvili.
Kobakhidze noted that although Washington has not yet given Tbilisi the expected response under the Trump administration, none of the recent meetings between Georgian and American representatives have been “tense.”
“Unlike the previous administration, in the new situation, there have been no tense meetings. We are ready to restore relations. The main thing is for someone to show us that they do not consider us enemies. This is the minimum requirement,” Kobakhidze said.