Գազայում պատերազմի սկսվելուց ի վեր ԱՄՆ-ն Իսրայելին հատկացրել է շուրջ 28 մլրդ դոլար
Գազայի հատվածում պատերազմի 2 տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ն Իսրայելին որպես ռազմական օգնություն հատկացրել է առնվազն 21,7 մլրդ դոլար: Այս մասին ասվում է Բրաունի Ամերիկյան համալսարանում «Պատերազմի գինը» նախագծի ուսումնասիրության մեջ։ Հետազոտողների հաշվարկները հիմնված են հիմնականում Կոնգրեսի հանրային գրառումների վրա:
Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ պատերազմի առաջին տարում, դեռևս նախագահ Ջո Բայդենի օրոք, ԱՄՆ -ն Իսրայելին 17,9 մլրդ դոլար Է հատկացրել։ Երկրորդ տարում՝ 3,8 մլրդ դոլար։ Այդ միջոցների մի մասն Իսրայելն արդեն ստացել է, մնացածը կստանա ավելի ուշ. նշում են հետազոտության հեղինակները։
Հետազոտողները հաշվարկել են, որ այդ նույն երկու տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ն 9,65 մլրդ դոլարից մինչև 12,7 մլրդ դոլար է ծախսել Մերձավոր Արևելքում այլ ռազմական գործողությունների, մասնավորապես, Իրանի և Եմենի հութիների դեմ պայքարի վրա:

During the two years of the war in the Gaza Strip, the United States allocated at least $ 21.7 billion in military aid to Israel. This is stated in the study "The Cost of War" by the Brown University project. The researchers' calculations are based mainly on public congressional records.
According to published data, in the first year of the war, still under President Joe Biden, the United States allocated $ 17.9 billion to Israel. In the second year, $3.8 billion. Israel has already received part of these funds; the rest will be accepted later, the authors of the study note.
The researchers estimate that during the same two years, the United States spent from $ 9.65 billion to $ 12.7 billion on other military operations in the Middle East, in particular, the fight against Iran and the Houthis in Yemen.